Obyvatelé Rybitví a okolí uspěli v boji proti spalovně

Petici Proti spalovně nebezpečného odpadu v Rybitví obhajovali zástupci Pardubic a Rybitví v plénu senátu. Nesouhlasný postoj a samotný aktivní odpor lidí proti této spalovně trvá už 18 let.

35884203_10155993002198702_6091067012245618688_n

Spalovna v Rybitví.
Zdroj: FB / Proti spalovně

  • Spalovna v Rybitví.
  • Zdroj: FB / Proti spalovně

První petici z roku 2010 s 48 tisíci podpisy podpořila petice další v roce 2022, kterou podepsalo více než deset tisíc lidí. Argumentům, kterými se město a dotčené obce proti výstavbě spalovny brání, horní komora parlamentu dala za pravdu a uspořádá veřejné slyšení k návrhům na legislativní změny. Vyzývá také ministerstvo životního prostředí, aby se projektem zabývalo znovu.

„Důvody, proč je pro nás nepřijatelné, aby spalovna v Rybitví znovu zahájila provoz, jsou neměnné – pod slovem modernizace se skrývá kompletní likvidace 40 let staré ruiny spalovny a de facto vybudování spalovny nové, k níž je skoro nemožné se dostat kamiony a která by měla zcela zásadní vliv na už tak nedobré životní prostředí. Velkým problémem je i fakt, že dokumentace k záměru modernizace spalovny byla opakovaně vrácená s možností upravit stávající podobu podkladů a realizátor tak stále dokola získává možnosti je precizovat. A 44 podmínek, s nimiž bylo vydáno souhlasné stanovisko, je za nás dalším výsměchem všem obyvatelům dotčené aglomerace,“ uvedla náměstkyně primátora za životní prostředí Jiřina Klčová. .

„Druhá největší spalovna v Česku by měla být zprovozněná v místě, kde je už dnes překračovaná úroveň rakovinotvorných látek. Měla by být zprovozněná necelých sto metrů od dvou zásobníků na metan, které náleží k sousední bioplynové stanici, a 300 metrů od nejbližších rodinných domů v Srnojedech. Má příjezdovou komunikaci, kterou dva odborné posudky označily za zcela nevyhovující,“ řekla starostka Rybitví Eva Šmeralová. „Záměr je též v rozporu s plánem nakládání s odpady. Postup, kdy se vytříděné odpady přivezou do spalovny, kde se předpokládá jejich opětovné smísení a následné vysypání do kotle spalovny, je opět výsměchem subjektům a občanům, kteří vynakládají úsilí a prostředky na třídění. Doporučení ministerských úředníků je – smíchejte to a hoďte do kamen,“ dodala.

Město Pardubice, společně s okolními obcemi a tisíci obyvatel, bojuje proti plánu na modernizaci staré rozpadlé spalovny, která by měla zpracovávat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu ročně, od roku 2007. „Vyzýváme ke změně úpravy legislativy, aby byla pro další podobná řízení a účastníky podobných projektů nastavená rovnoprávnost a aby byly lhůty pro obě strany spravedlivé. Zároveň apelujeme na to, aby byl omezený počet pokusů k podávání žádosti k jedné věci, protože v tuto chvíli žadatel může o souhlasné stanovisko žádat stále dokola. A v neposlední řadě požadujeme, aby byl žadatel bezúhonný a důvěryhodný. Není přece možné – jako tomu bohužel je v případě spalovny v Rybitví – aby o takto zásadní záměr žádala společnost, která v jiných městech naší republiky páchá přestupky proti životnímu prostředí o proti předpisům a zákonům naší země," uvedl pardubický primátor Jan Nadrchal. .

Senát s petenty většinově souhlasil a ve svém usnesení označil petici proti obnovení provozu spalovny za důvodnou. Navrhl uspořádání veřejného slyšení zaměřeného na legislativní změny týkající se povolování a monitoringu podobných staveb. Tyto návrhy by vycházely ze zkušeností s projektem spalovny v Rybitví a dalšími podobnými záměry.

Související

rybitvi
Domácí

Zastavení spalovny v Rybitví má šanci na úspěch. Přidal se znovu i Senát

emise
Domácí

Lidé se bouří proti nové spalovně v Neratovicích

spalovna.820x400.exact.q85
Domácí

Pardubice uspěly v Senátu. Boj o spalovnu v Rybitví však zdaleka nekončí

dsc07263_jpg
Domácí

Pardubice spalovnu v Rybitví nechtějí. Už jim může pomoci jen odvolání