Aktivisté dál pokračují v protestu proti rozšíření těžby v německém Lützerathu. Demonstrace se odehrály na několika místech současně.
Několik desítek demonstrantů, mezi nimi i známá švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg, se dostalo k okraji povrchového dolu Garzweiler, kam platí zákaz vstupu. Policie použila obušky a slzný plyn proti části protestujících, kteří se usadili u strmého okraje dolu. Policisté skupinu obklíčili. Gretu policisté odnesli z místa, po ověření totožnosti ji propustili.
World-renowned climate activist Greta Thunberg was briefly detained in Germany alongside others protesting against the demolition of a village to make way for a coal mine expansion https://t.co/U3QezIfaeU pic.twitter.com/LChr8W62fN
— Reuters (@Reuters) January 18, 2023
Policie a společnost RWE, které důl Garzweiler patří, s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden. Odstranily silniční zátarasy, pustily se do kácení stromů a bourání domů, z nichž se jejich obyvatelé už dříve vystěhovali a které později obsadili aktivisté. V pondělí dva poslední klimatičtí aktivisté opustili tunel pod touto vískou.
V dole Inden obsadilo asi třicet aktivistů rypadlo, to muselo přerušit práci. Ze stroje později ale dobrovolně slezli.
"We're in the right place" - activists just occupied a coal excavator in #Inden. The action is part of the #LuetzerathUnraeumbar actionday. #LuetziBleibt #LuetzerathLebt #LuetziLebt #Luetzerathbleibt pic.twitter.com/e8Dw3mJJXz
— the brake (@TheBrakeNet) January 17, 2023
Poblíž Rommerskirchenu zase obsadila skupina asi 120 lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath patřící koncernu RWE. Aktivisty, kteří odmítali z kolejí odejít, policisté odnesli.
Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion se v Düsseldorfu přilepili k ministerstvu vnitra Severního Porýní-Vestfálska. Část z nich odešla sama, část vyvedla policie. V Kolíně nad Rýnem se protestující zase přilepili k silnici, a způsobili tak dopravní komplikace v dopravní špičce.