Podle dat z Ministerstva životního prostředí se situace v třídění komunálního odpadu v českých obcích zlepšuje. Olomoucký a Pardubický kraj třídí polovinu veškerého papíru, skla, kovů, plastů, biologického odpadu, dřeva a textilu produkovaného domácnostmi a malými firmami. Data za rok 2022 ukazují pozitivní trend ve snaze o odvracení odpadů od skládek.
Ministr životního prostředí Petr Hladík komentuje, že kraje i obce se stále více snaží o třídění, což se odráží v nižším množství komunálního odpadu na skládkách. Nicméně zdůrazňuje, že je třeba ještě více investovat do třídění a recyklace, protože v roce 2025 budou obce povinně třídit minimálně 60 procent veškerého odpadu z domácností.
Podle dosažených výsledků se na prvních čtyřech místech umístily kraje Olomoucký, Pardubický, Vysočina a Moravskoslezský, kde se vytřídilo kolem 50 procent veškerého komunálního odpadu. Naopak nejméně se třídil odpad v Praze a v Ústeckém kraji. Velká města jako Pardubice, Olomouc a Ostrava dosáhla úspěšného třídění kolem 53 procent. Zjištění ukazují, že středně velké obce dosahují nejlepších výsledků, zatímco velká města nad 100 tisíc obyvatel jsou na tom hůře.