"Firmy na likvidaci bioodpadů odmítají přijímat materiály, které do bioodpadu nepatří, což nás nutí omezit počet sběrných kontejnerů," vysvětlilo město Slavonice na svém webu s tím, že bioodpad lze odevzdávat pouze ve sběrném dvoře, a to pod dohledem pracovníků. Místní části Slavonic si zachovají kontejnery, ale budou zamykací s klíči u odpovědné osoby. To usnadní kontrolu nad sběrem bioodpadu, a sníží riziko poškození zařízení u koncového zpracovatele. "V poslední době se musely kontejnery s bioodpadem ručně přebírat, odstraňovat odpady, které tam nepatří, což velmi zvyšovalo náklady," stojí ve vyjádření města.
Také v části Pardubic se nádoby na bioodpad zamykají. Klíče od nich mají jen lidé, kteří ho chtějí třídit.
Zamčené některé kontejnery na směsný odpad mají v obci Kaly. "Dlouhodobým problémem je, že tyto veřejně přístupné kontejnery někteří zneužívají k snadnému odložení jakéhokoliv odpadu. Pravidelně se objevuje posekaná tráva, shrabané listí na podzim, ořezané větve, zbytky z elektro instalací, stará okna i s rámy a podobně. Poslední kapkou bylo zaplnění kontejnerů hned po svozu odřezky sádrokartonu. Kontejnery jsou proto zamčené a prostor kolem nich bude monitorovaný," vysvětlilo vedení obce na Facebooku.
V Jablonci nad Nisou se zamykají komunitní kompostéry a každý má svého správce.
Mnoho měst a obcí zamyká kontejnery a nechává v nich jen menší vhazovací otvory, aby je lidé nezneužívali k likvidaci objemnějších věcí.