Obce chtějí mluvit do plánů na stavbu úložiště jaderného odpadu

Deset obcí z lokality Březový potok se chce bránit ukládání radioaktivního odpadu ve svých katastrech. Zájem obcí nepřevyšuje zájem státu, vzkazují jim ministerští úředníci.

Radioactive_keeper_drums

Obce z Pošumaví ve svých katastrech jaderný odpad nechtějí.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Obce z Pošumaví ve svých katastrech jaderný odpad nechtějí.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně se Správou úložišť radioaktivního odpadu chce v katastru deseti obcí v Pošumaví vybudovat místa, kam uklidí radioaktivní odpad. Krok nijak nekonzultovalo se zastupitelstvy jednotlivých obcí. Těm se takový přístup hrubě nelíbí, proto vládu a Parlament žádají o možnost zásahu do připravovaného zákona o hlubinných úložištích radioaktivního odpadu. Vzhledem k tomu, že ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje další jaderné bloky a zvýší se objem odpadu, cítí starostové obcí v současné době velký tlak na budování úložišť.

Obce vybudování úložišť odmítají už dvacet let. Argumentují zejména tím, že ministerstvo počítá s nenávratným uložením odpadu na sto tisíc let, což však může mít negativní dopad na vodní zdroje v přírodě, změnu krajiny či zatížení místních komunikací, které nejsou pro provoz těžké techniky uzpůsobené.

Ministerstvo snahy obcí na znemožnění ukládání radioaktivního odpadu opakovaně shazuje ze stolu. Podle úředníků není možné, aby zájem obcí převýšil zájem státu, který považuje jádro za jeden z pilířů české energetiky.

Autor: Jan Skala

Související

244570453_4537671706312501_6060546911194598643_n
Domácí

Minimální mzda poroste. Vláda udělá kompromis, který se nikomu nelíbí

GAhIZmuWUAQwV9B
Domácí

Odbory chtěly vyšší minimální mzdu. Vláda si nakonec rozhodne po svém

steelworkers_migrantworkerssingapore_reinforcingsteel_labourers_publicdomain-182913
Domácí

Minimální mzda poroste, slíbil Jurečka. Odbory ale chtějí více, než nabízí

00d48b1768ca010e7a6331250b08-1457245
Domácí

Chceme dohodu na papíře, říkají lékaři, kteří vypověděli přesčasy