V minulém roce se ke všemu do Národního muzea po devíti letech vrátila Věstonická venuše. Lidé si však na sociálních sítích stěžují, že o jejím vystavení neměli tušení. „Jen škoda, že k tomu nemáte větší reklamu. Zejména v muzeu. Většina lidi ani netušila, že se v budově nachází Věstonická venuše,“ upozornila na Facebooku jedna z návštěvnic s tím, že Venuše i další světové unikáty nesmírné hodnoty jsou obrovským lákadlem. Výstavu nazvanou Nejstarší šperky a ozdoby těla ale ještě zájemci stihnou, k vidění je do konce února. Pak se Věstonická venuše zase skryje v trezorech brněnského muzea.
Do konce května je přístupná také atraktivní výstava v Českém muzeu hudby na Malé Straně s názvem Na turné. Představuje historii i současnost putování hudebníků od potulných harmonikářů až po známé hudební skladatele, operní divy a současné kapely s jejich koncertními šňůrami. K vidění jsou dobové předměty, například lodní lístek Antonína Dvořáka, cestovní pas Emy Destinnové či bunda z koncertu Rolling Stones na pražském Strahově.
Loni navštívilo Národní muzeum rekordní množství lidí, přesně 1 145 334, to je o skoro 140 tisíc víc než v roce 2022. Lákaly je tématické výstavy, ale i unikátní Dětské muzeum. Největším projektem minulého roku byla výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách, která je k vidění do 8. května. Na jaře navíc přibylo Dětské muzeum, které vzniklo v Nové budově Národního muzea. Děti v něm poznávají svět prostřednictvím her a interaktivní zábavy. Rozšířila se také mobilní aplikace Národní muzeum v kapse.
„Dařilo se nám propojovat jedinečné projekty s moderními technologiemi. Návštěvníci si z muzea odnášeli zajímavé kulturní zážitky i poznání a za naši práci se nám odměnili rekordní návštěvností. Moc si jejich přízně vážíme a děkujeme za ni,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Na letošní rok Národní muzeum chystá dvě výstavy připomínající 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Velkou atrakcí by měla být cesta za lovci mamutů nazvaná Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha.