Zhruba 15 procent lidí absolutně netuší, co je screeningové vyšetření a jestli už jím někdy prošli. Průzkum také ukázal, že nejnižší znalosti o screeningu mají lidé do 30 let, naopak starší lidé nebo ti, kteří se setkali s onkologickým onemocněním, většinou screening znají.
Co je screeningové vyšetření?
Screening pomáhá odhalit zárodky nějakého závažného onemocnění. Například karcinom plic se zjišťuje pomocí nízkodávkového CT. Mezi screeningová vyšetření řadíme také mamografii, sloužící k včasnému záchytu rakoviny prsu, kolonoskopii, zaměřující se na rakovinu tlustého střeva a konečníku, nebo cytologický stěr, jenž slouží k odhalení rakoviny děložního čípku. Pomocí screeningu se dá včas odhalit i rakovina prostaty.
Výzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny dále prokázal, že 27 procent lidí se domnívá, že jde o komplexní vyšetření celého těla. Mladí lidé do 29 let mají o screeningu nejhorší povědomí. Přibližně 13 procent respondentů si myslí, že jde o nadstandardní placenou službu, a dalších 22 procent vůbec netuší, o co se jedná. Přitom screening děložního hrdla se provádí při běžných gynekologických prohlídkách a od roku 2021 se plně hradí ze zdravotního pojištění.
„Účast na screeningových programech i preventivních prohlídkách v posledních letech postupně roste, tento průzkum přesto dokládá, že stále existuje velká skupina lidí, která těchto možností nevyužívá. Odhalení onkologického onemocnění v raném stádiu přitom dává pacientům mnohonásobně vyšší šanci na úspěšnou léčbu,“ říká náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny pro zdravotní péči Jan Bodnár.
Průzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny se uskutečnil loni v listopadu a zúčastnilo se ho 1 000 respondentů starších 18 let.