sobota 25. května 2024

O elektromobily není zájem. Na maličkém trhu začíná prohrávat tuzemská Škoda

Tesla má za srpen prvenství v prodeji elektromobilů. V porovnání s prodejem aut se spalovacími motory jsou ale její výsledky mizivé.

tesla-tesla-model-x-charging-supercharger-preview

Z elektromobilů je nyní největší zájem o Tesly.
Zdroj: HippoPX

  • Z elektromobilů je nyní největší zájem o Tesly.
  • Zdroj: HippoPX

Díky agresivní reklamní kampani se má první místo ohledně prodaných elektromobilů v České republice automobilka Tesla. Je to ale spíše takové Pyrrhovo vítězství. K prvnímu místu totiž Tesle stačilo v srpnu prodat pouhých 1 034 kusů svých exemplářů. Z pozice nejprodávanějšího elektromobilu ale Tesla sesadila tuzemskou Škodovku, ta elektroaut prodala 755. Třetí pozici obsadil Volkswagen se 438 elektromobily.

Pokud bychom se podívali ale na absolutní čísla, zjistíme, že v celkovém počtu prodaných vozů se podíl elektromobilů pohybuje pouze kolem tří procent. Podle statistik, které vydal Svaz dovozců automobilů, se u nás v srpnu nově registrovalo bezmála 19 tisíc vozidel. Jednoznačně nejprodávanější se 66 procenty jsou benzinové vozy. Na druhém místě jsou s velkým odstupem auta naftová s více než 25 procenty.

Pokud jde o konkrétní typy, oběma nejprodávanějším kategoriím vévodí tuzemská Škoda, nejprodávanější je její model Octavia, před druhou Fabií a třetím Kamiqem. Čtvrté místo získala Škoda Scala a na páté pozici je Karoq. Teprve šesté nejprodávanější auto pochází ze zahraničí a je jím Hyundai i30.

Autor: Jan Skala

Související

Nissan
Ekonomika Elektromobily

Nissan investuje miliardy do výroby elektromobilů ve Velké Británii

Joe Biden
Zahraniční Elektromobily

Biden zvýšil cla na čínské výrobky. Elektromobily budou mít stoprocentní clo

Joe Biden
Zahraniční Elektromobily

Biden zvyší cla na čínské elektromobily

XPeng P7
Zahraniční Elektromobily

Biden plánuje zavést cla na čínské elektromobily