O dotaci Nová zelená úsporám už zažádalo přes čtyři tisíce lidí

O podporu úsporných opatření v rámci programu nová zelená úsporám si už zažádalo přes čtyři a půl tisíce zájemců.

rodinný dům

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Od 26. září mohou majitelé rodinných domů žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám. V prvních dvou týdnech zažádalo o dotaci více než čtyři a půl tisíce lidí. Nová zelná úsporám nabízí finanční prostředky na opatření zvyšující energetickou soběstačnost domácností a to ve výši až 50 procent vynaložených nákladů.

Největší zájem mají žadatelé o instalaci domácích fotovoltaických elektráren a výměnu starých kotlů za tepelná čerpadla. Ti, kteří v jedné žádosti požádají o podporu více opatření, získají navíc 10 tisíc korun za každou kombinaci. Peníze jim jsou vypláceny po realizaci.

V rámci Nové zelené úsporám funguje také podprogram Oprav dům po babičce. „Program podporuje rozsáhlé rekonstrukce, jejichž projektová i předrealizační příprava vyžaduje více času. Největší nápor žádostí proto očekáváme v jarních měsících společně se startem nové stavební sezóny,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. „Jen v programu Oprav dům po babičce, který podporuje důkladné renovace rodinných domů, evidujeme 103 podaných žádostí za téměř 100 milionů korun. To jasně dokládá, že je o tyto dotační tituly zájem a že mají smysl,“ uved ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Program Oprav dům po babičce podporuje kompletní zateplení rodinných domů. Renovaci lze doplnit o fotovoltaiku, výměnu neekologického zdroje tepla, dešťovku, zelenou střechu a další opatření. „Na rozdíl od standardního programu nabízí Oprav dům po babičce dotaci předem, ta se může vyšplhat i přes milion korun. Další výhodou je bonus 50 tisíc korun na každé dítě. Příjemci dotace mají dva roky na dokončení renovace,“ sdělil Valdman.

Autor: Šimon Mitro

Související

Rodina
Domácí

Praha podpoří rodiny s hendikepovanými dětmi

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

účtenka
Domácí Ekologie

Účtenky pouze do směsného odpadu. Jejich recyklace ohrožuje životní prostředí