Nový robot může zachránit statisíce životů, pomůže lidem s rakovinou

Nový robot pomůže pacientům s léčbou rakoviny štítné žlázy. Vznikl v projektu ThyroPix, který chce vyvinout unikátní zdravotnické zařízení pro zlepšení monitoringu účinnosti radiofarmak.

Léčba rakoviny štítné žlázy

Nový robot pomůže lidem s léčbou rakoviny štítné žlázy.
Zdroj: 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

  • Nový robot pomůže lidem s léčbou rakoviny štítné žlázy.
  • Zdroj: 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Ještě donedávna nebylo vůbec jednoduché rozhodnout o tom, která léčba je pro konkrétního pacienta ta nejlepší možná. To se ale změní. Nový robot bude přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy.

Robotické zařízení má přelomovou miniaturizovanou gama kameru, která přesně lokalizuje, jak radiofarmakum, tedy lék, který obsahuje takzvané radionuklidy, působí. Dostane se blíže ke snímanému místu a zabere jej přesněji. A co víc – umožní získávat podrobné informace o velikosti a tvaru zbytků štítné žlázy a tím ověří distribuci takzvané terapeutické aktivity v pacientově těle. Prototyp tohoto zařízení jeho zhotovitelé nazvali ThyroPix podle stejnojmenného projektu, při němž vznikl.

„Fyzikálně nejsou dnes běžně používané přístroje schopné mít takové rozlišení pro jód 131,“ vysvětluje klinická radiologická fyzička Fakultní nemocnice v Motole Tereza Kráčmerová. „Vidíme tam několik skvrn, ale se špatným prostorovým rozlišením nejsme schopní přesně určit jejich polohu,“ upřesňuje.

ThyroPix má za sebou první testování na fantomovém modelu lidského hrudníku a krku. V praxi se ale ještě nějakou dobu neobjeví. Čeká ho totiž ještě vylepšení softwaru, aby mohl provádět zkoušky na lidském těle.

S rakovinou štítné žlázy se léčí stovky tisíc lidí

Lékaři každoročně celosvětově diagnostikují na 300 000 nových případů rakoviny štítné žlázy. Běžnou součástí léčby je terapie radiojódem, která nastává po odstranění nádoru. Po operaci však v krku pacienta zůstávají zbytky nádorové tkáně, které se musí rovněž odstranit. Proto dochází na ozařování. Nový přístroj pomůže lépe zmapovat zbytky postižených tkání a tím umožní lépe nastavit další, lokální léčbu.

Autor: Michaela Dočkalová