Novou vakcínu proti choleře předschválila WHO

Světová zdravotnická organizace předschválila další novou vakcínu proti choleře. Splňuje bezpečnostní standardy.

cholera

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Světová zdravotnická organizace (WHO) předschválila novou ústní vakcínu proti cholerě, která dle WHO splňuje bezpečnostní standardy. Inaktivovaná ústní vakcína Euvichol-S má podobnou účinnost jako existující vakcíny, ale zjednodušené složení umožňuje rychle zvýšit výrobní kapacitu.

Nová vakcína je třetím produktem ze stejné rodiny vakcín proti choleře, který máme ve svém seznamu předschválených WHO,“ řekl lékař Rogerio Gaspar, ředitel WHO Oddělení pro regulaci a předhomologaci (homologace je osvědčení, že daný výrobek splňuje bezpečnostní nebo technické standardy pro užití, pozn. red.). „Nové předschválení má za cíl umožnit rychlé zvýšení výroby a dodávek, které mnoho komunit, bojujících s výskytem cholerových epicenter, naléhavě potřebuje.

Vakcíny poskytují nejrychlejší zásah k prevenci, omezení a kontrole šíření cholery. V roce 2022 WHO hlásila 473 tisíc případů cholery, což je dvojnásobek oproti roku 2021. Další nárůst případů o 700 tisíc byl odhadnut na rok 2023. Aktuálně 23 zemí hlásí výskyt cholerových epicenter s nejtěžšími dopady v Demokratické republice Kongo, Etiopii, Mosambiku, Somálsku, Zambii či Zimbabwe.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WHO

Související

rakovina mozku
Zdraví

Vědci vyvinuli vakcínu pro léčbu rakoviny mozku

dengue
Zahraniční Zdraví

Naděje v boji s horečkou dengue. WHO schválila novou vakcínu

profimedia-0873465333
Zahraniční

OSN volá po zastavení násilí v Súdánu. Miliony lidí hladoví

sůl
Zahraniční Zdraví

Nadměrná konzumace soli zabíjí tisíce lidí denně