pátek 22. listopadu 2024

Novinka na Orlickoústecku: Odborníci jezdí za duševně nemocnými až domů

Tým odborníků jezdí za obyvateli celého Orlickoústecka a pomáhá jim zvládnout život, do kterého zasáhlo vážné duševní onemocnění

CDZ UO otevření (6)

Nové centrum pro pomoc duševně nemocným.
Zdroj: Pardubický kraj

  • Nové centrum pro pomoc duševně nemocným.
  • Zdroj: Pardubický kraj

Pomoc psychiatra, psychologů nebo sociálních pracovníkůnově nabízí Centrum duševního zdraví v Ústí nad Orlicí. „Díky této službě lidé dostanou potřebnou podporu do několika dnů, nikoliv týdnů. Dostupná podpora duševního zdraví je jednou z našich priorit. V České republice jsou pouze dva kraje, které mají takový tým ve všech svých okresech, a jsem velmi rád, že Pardubický kraj je jedním z nich,“ uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Tým tvoří psychiatr, klinická psycholožka, psycholožka, zdravotní sestry, sociální pracovníci i konzultantka, která má vlastní zkušenost s duševním onemocněním. „Jsme hrdí na to, že jsme hybateli změn a přenášíme podporu duševního zdraví přímo k lidem domů. Je důležité si uvědomit, že když do života vstoupí duševní onemocnění, není to konec. Naopak, i s duševním onemocněním je možné žít doma, zodpovědně k sobě i k ostatním,“ vyjádřil se Petr Pavlíček, ředitel organizace Péče o duševní zdraví.

Služby jsou bezplatné a jsou určené pro osoby starší 16 let z okresu Ústí nad Orlicí, kterým do života vstoupilo vážné duševní onemocnění, jako je schizofrenie, afektivní poruchy a další.

„S klienty i jejich blízkými pracujeme na tom, aby zvládali projevy onemocnění,“ přiblížil vedoucí týmu Péče o duševní zdraví v Ústí nad Orlicí Petr Čada. Díky této formě podpory se snižuje nutnost dlouhodobých hospitalizací. Právě při nich lidé ztrácí kontakt s rodinou i komunitou a snižují se jejich sociální návyky.

„Předpokládáme, že služby ročně využije přibližně 120 klientů a jejich rodin. Kdokoliv, kdo potřebuje pomoc pro sebe, člena rodiny nebo někoho známého,” upřesnil Čada.

Do sídla týmu mohou zájemci o službu přijít i bez předchozího objednání, a to každé pondělí, druhé pracoviště je v Králíkách.

Centrum duševního zdraví v Ústí nad Orlicí je již v pořadí třetí centrum této organizace v Pardubickém kraji, další dvě centra jsou v Pardubicích a v Chrudimi. Centra mají také v sousedním Královéhradeckém kraji v Hradci Králové a v Náchodě. „Jsme přesvědčeni, že současný systém péče dostatečně neumožňuje lidem s duševním onemocněním být přijímanou součástí komunity a dostávat multidisciplinární podporu tam, kde ji potřebují. Právě to je naší hlavní motivací k zakládání center napříč Pardubickým a Královéhradeckým krajem. Již nyní plánujeme vznik týmu v Jičíně a následně i v Rychnově nad Kněžnou,“ doplnil Pavlíček.

S čím vším tým pomůže?

  • zvládání projevů duševní nemoci v běžném životě,
  • zajištění psychiatrické péče, nastavení medikace a terapeutického plánu,
  • nácvik péče o vlastní osobu i domácnost,
  • jednání na úřadech, například vyřizování sociálních dávek,
  • hospodaření s penězi, například plánování rozpočtu, řešení dluhů,
  • řešení krizových situací, jako je ztráta zaměstnání či bydlení,
  • aktivní trávení volného času a získávání společenských kontaktů.

Související

Linka důvěry OU
Domácí

Napsat může každý. Linka důvěry bude komunikovat i po chatu

parní vlak
Domácí Tipy na výlety

O letních prázdninách budou po Pardubicku jezdit parní vlaky

hands-4344711_1280
Domácí

V Plzeňském kraji přibudou lůžka pro zdravotně postižené

deprese
Domácí Zdraví

Více než třetina českých deváťáků trpí depresemi