pátek 19. července 2024

Novela by měla ochránit opylovače

Úbytek hmyzu, především opylovačů, řeší novela Ministerstva životního prostředí.

motýl

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Opylovači, klíčoví aktéři v ekosystémech, jsou ohroženi nejen v České republice, ale po celé Evropě. Nedostatečný stav populace těchto živočichů může mít fatální důsledky nejen pro produkci potravin, ale i pro stabilitu a různorodost ekosystémů. Opylování je klíčové pro 90 procent kvetoucích rostlin na světě, a téměř polovina z nich je závislá na opylování hmyzem. S tímto problémem se v lednu setkali zástupci vědců a ochránců přírody na Ministerstvu životního prostředí, kde prezentovali své výsledky a diskutovali o možných opatřeních.

Máme dluh vůči mizejícím druhům opylovačů, a to jsme na nich životně závislí – respektive tři čtvrtiny našich potravinářských plodin. Doposud se ochraně volně žijících opylovačů nikdo legislativně, ani strategicky nevěnoval. Nyní iniciujeme změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, kde ochranu opylovačů, a to i před světelným znečištěním, a také podporu jejich biotopů pevně ukotvujeme,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Odborníci se shodují, že úbytek opylovačů je naléhavým problémem, který vyžaduje okamžitá opatření. Spolupráce včelařské komunity, vědců a ochránců přírody je klíčová pro zachování těchto důležitých živočichů a ochranu ekosystémů.

Autor: Šimon Mitro

Související

lesní požár
Domácí

Česko se podílí na přeshraničním systému včasného varování před požáry

Kněžice zeleninová
Domácí Příroda

Do Biomsmršti se zapojilo 200 dobrovolníků. Nově byla pozorována kněžice

sysel obecný
Domácí Fauna

Syslům se na Znojemsku daří. Nová kolonie hlásí mláďata

Rak kamenáč
Domácí Fauna

Hrozí vyhynutí nejvzácnějšího českého raka