Nově objevená houba a kůrovec společně ničí ořešáky

Nový druh škodlivé houby objevili vědci z Mendelovy univerzity pod kůrou kmene ořešáku královského nedaleko Brna. Houbu aktivně šíří nepůvodní kůrovec, který se na ořešácích v Evropě vyskytuje posledních 15 let.

Snímek obrazovky_9-12-2024_14713_mendelu.cz

Houba a kůrovec společně škodí ořešákům.
Zdroj: Mendelova univerzita

  • Houba a kůrovec společně škodí ořešákům.
  • Zdroj: Mendelova univerzita

Vědci potvrdili, že houba dokáže působit závažná oslabení a poškození stromů.

Nepůvodní druhy organizmů šířící se na našem území vzbuzují oprávněný zájem vědců. „Před 15 lety se objevil v České republice kůrovec ořešákový pocházející z Asie. Tento druh se v Česku šíří především v nížinách a podílí se na chřadnutí ořešáku černého i ořešáku královského. Již před lety si vědci současně všimli, že v okolí chodbiček, které kůrovec vytváří v kůře stromů, dochází k tvorbě tmavých nekróz a z povrchu kůry roní tmavá tekutina. Z takto napadeného dřeva jsme izolovali houbu rodu ofiostoma, kterou nebylo možné zařadit k žádnému dosud známému druhu,“ uvedl k problematice Jiří Foit.

Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky, odborník na tuto skupinu vřeckovýtrusých hub, potvrdil, že se jedná o nový druh pro vědu, který je nyní formálně popsaný a pojmenovaný ofiostoma ořešáková.

Houby rodu Ophiostoma působí takzvané tracheomykózní onemocnění dřevin, tedy prosychání koruny spojené s vadnutím a žloutnutím listů. „Na rozdíl od stopkovýtrusých hub, například chorošovitých, nevytvářejí tyto houby okem viditelné plodnice, takže nejsou nápadné. Napadený strom se projevuje prosycháním a na kmeni, v okolí otvorů vytvořených kůrovcem, se tvoří tmavé nekrózy, které tato houba způsobuje. Vzhledem ke společnému výskytu brouka i houby je obtížné jednoznačně určit, který z obou organizmů je bezprostřední příčinou zhoršení zdravotního stavu dřeviny. Pravděpodobně se jedná o jejich souběžné působení,“ přiblížil problematické patogeny Michal Tomšovský, jeden ze spoluautorů studie.

Ofiostomu ořešákovou aktivně šíří kůrovec, který přenáší výtrusy houby na svém těle v drobných jamkách nacházejících se na jeho krovkách. Houba působí poškození živého kmene stromu i bez přítomnosti kůrovce, a jednak citlivost na houbovou infekci u ořešáku královského a černého.

Oba druhy ořešáků jsou sice v České republice nepůvodní, ale patří mezi významné dřeviny. „Ořešák královský rostoucí většinou ve volné krajině, zahradách a sadech vyniká svými plody. Jeho nutričně bohaté vlašské ořechy jsou všeobecně oblíbené a široce uplatnitelné v potravinářství. Naproti tomu ořešák černý pěstovaný v nížinných lesích je ceněný především pro své velmi kvalitní a dekorativní dřevo. Proto je třeba zdravotnímu stavu těchto dřevin věnovat náležitou pozornost,“ uzavřel téma Josef Kašák.

Související

electric-7138959_1280
Domácí Video

Z centra Brna zmizí jednokolky, koloběžky zatím přežily

novostavba
Domácí

Stavba bytovky pro seniory zvedá Brňanům tlak léta. Teď s ní město začalo

438729952_413977128035049_4954417462218230281_n
Domácí

V Brně je přeboxováno. Stovky schránek zaplavily město

MHD Brno
Domácí

Černých pasažérů v Brně ubylo. Pomáhají hlavně kamery