Když někdejší západoněmecký kancléř Willy Brandt v roce 1970 zcela nečekaně poklekl u pomníku povstání ve varšavském ghettu, vzbudilo to mezinárodní ohlas. Představovalo to symbolické gesto vyrovnání se Německa s vlastní nacistickou minulostí i omluva za hrůzy druhé světové války. Stejné gesto nyní zopakoval i bavorské premiér Markus Söder (CSU), který tímto gestem chce navázat hlubší spolupráci své spolkové země a Polska.
"Chceme začít novou kapitolu ve vztazích s Polskem. Polsko je důležitým partnerem v oblastech bezpečnosti a migrační politiky," zmínil účel své cesty do Varšavy Söder na sociálních sítích. Pomoci v této spolupráci by mohlo i nově zřízené bavorské zastoupení ve Varšavě. Stejné, jako v Praze funguje už od roku 2014.
Polsko bylo jednou z nejpostiženějších zemí druhé světové války, na jejichž území se odehrávala ta největší zvěrstva v rámci koncentračních a vyhlazovacích táborů. Varšavské povstání z dubna a května 1943 vypuklo jako zoufalá snaha židovských obyvatel ghetta, které se tím chtěli vyhnout deportacím právě do vyhlazovacích táborů. Během měsíce tuhých bojů přišlo o život 70 tisíc polských židů a 17 německých vojáků. Nacistům se podařilo odpor potlačit.
Sehr bewegende Momente zu Beginn der #Warschau-Reise: Es war mir ein persönliches Anliegen, zwei Kränze zum Gedenken und Erinnern niederzulegen. Das Denkmal der Helden des Ghettos in Warschau und das Denkmal des Warschauer Aufstands 1943 erinnern an unsere dunkelste Geschichte.… pic.twitter.com/T7520hP6Hy
— Markus Söder (@Markus_Soeder) December 11, 2024