Dva nosálí bráškové si zvykají na nový domov v liberecké zoo

Místo původních červených nosálů zahrada nově chová vzácné nosály bělohubé. V Liberci mohou návštěvníci pozorovat tento raritní druh znovu po více než třiceti letech.

nosal_belohuby 1

Nosál bělohubý.
Zdroj: Zoo Liberec

  • Nosál bělohubý.
  • Zdroj: Zoo Liberec

Dva samci nosálů bělohubých přicestovali do zoo už koncem minulého roku. Kvůli chladnému počasí a potřebné aklimatizaci přečkali zimu v zázemí zoo. „Nosálové bělohubí jsou teplomilná zvířata, proto jsme s jejich vypuštěním do venkovního výběhu museli čekat na vhodné podmínky bez ranních mrazíků pro případ, kdyby se odmítali přesunout se na noc zpět do své vyhřívané vnitřní ubikace. Jsou v novém prostředí, a tak je obtížné předvídat jejich chování a reakce po vypuštění ven,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar. Oba nosálové jsou sourozenci, zoo chce časem získat i nepříbuznou samičku a pokusit se o odchov.

Nosálové bělohubí nahradili známější nosály červené, které chovala zahrada do roku 2019. Nosálové červení jsou na seznamu invazivních druhů, a tak nejen zoologické zahrady musely z legislativních a ochranářských důvodů jejich chov ukončit.

Medvídkovitá šelma nosál bělohubý tráví většinu dne šplháním po větvích stromů, pobíháním a hledáním potravy na zemi. „K tomu jim slouží dlouhý a pohyblivý čenich i přední končetiny s dlouhými drápy, kterými rozhrabávají půdu, převracejí klacky a rozhrnují listí. Jedná se o všežravce, rádi si pochutnají na bezobratlých, menších obratlovcích, ptačích vajíčkách, zdechlinách nebo hlízách a plodech rostlin,“ popisuje zoolog.

Dospělí samci jsou samotáři, samice s mláďaty se shlukují do větších skupin. Ke komunikaci používají mnoho různých zvuků a k udržování dobrých vztahů a soudržnosti ve skupině tráví jedinec část dne péčí o srst dalších členů tlupy.

Související

leopard
Světové dny Fauna

Den návštěvy ZOO

nosál
Světové dny Fauna

Den nosálů

Želvy na lodi, které byly zabavené během zátahu na pytláky
Domácí

Češi pomohli dopadnou pašeráky mořských želv v Indonésii

Mládě orla opičího
Domácí Fauna

Liberecká zoo pomohla zachránit ohroženého orla opičího