Vedení Královéhradeckého kraje řeší další osud krajské protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové. Náměstek hejtmana a poslanec Jiří Mašek navrhuje změnit zákon, podle kterého musejí kraje záchytky zajišťovat povinně a opilci musejí mít k dispozici lékaře.
„Navrhuji zvážit, aby fungovaly například jako dospávací zařízení za přítomnosti středního zdravotnického personálu. Díky tomu by náklady klesly. Pro příklad: krajská záchytka v současnosti přijme v průměru 800 klientů ročně a na jednoho takového klienta činí částka za péči 16 000 korun, kdy na to vůbec nepřispívá zdravotní pojišťovna a kraj vše hradí ze svého rozpočtu, protože ani poplatek ve výši 2 000 korun většina klientů nezaplatí,“ říká Mašek, který má v gesci krajské zdravotnictví.
Podle něj jsou opilci zbytečnou přítěží zdravotnictví.
„Policisté mohou člověka, který budí pohoršení vlivem alkoholu, dovézt někam domů a předat rodinnému příslušníkovi nebo jej v případě zjevného protiprávního jednání umístit do cely předběžného zadržení, kde vystřízliví pod dohledem policisty. I přes tyto možnosti jsou ale opilci často zátěží pro zdravotnická zařízení. Je proto otázkou, jestli v této době, kdy se ve zdravotnictví obáváme nárazu kvůli financování provozu nemocnic, by neměly být záchytky už spíše historií,“ pokračuje Mašek.
Záchytka v Hradci v současnosti přijímá klienty ve všední dny pouze v nočních hodinách, o víkendech a svátcích pak nepřetržitě 24 hodin. Její provoz loni stál téměř 13 milionů korun.