pátek 18. října 2024

Nizozemská atletka překoná Zátopka. Na OH v Paříži plánuje hned čtyři tratě

Pokud Sifan Hassanová v závodech na 1500 a 5000 metrů postoupí do finále, čeká ji hned sedm startů v pouhých deseti dnech

Zdroj: profimedia

• Rekordmanka. Sifan Hassanová zkusí na olympiádě v Paříži překonat legendárního Emila Zátopka.
  • Zdroj: profimedia

Emil Zátopek je fenomén. Atlet, který před 72 lety dokázal zdánlivě nemožné. Český atlet na olympiádě v Helsinkách triumfoval na třech nejdelších tratích. Vyhrál závod na pět kilometrů, deset kilometrů a do třetice vyhrál maratón. Nepřekonatelné!?

Nejspíš ne. Běžkyně Sifan Hassanová se chystá v Paříže hned na čtyři tratě. Nizozemská atletka s etiopskými kořeny se přihlásila do závodů na 1500, 5000, 10000 metrů a maratonu. Pokud do všech distancí nastoupí, už tím Zátopka překoná. I jí čeká drsný program. Když se na patnáctistovce a na pětce dostane do finále, vyběhne sedmkrát na trať v pouhých deseti dnech.

Nizozemka již v roce 2021 v Tokiu vyhrála pětku i desítku, na 1500 metrech skončila třetí. Skutečné překonání nepřekonatelného by 31letá běžkyně dosáhla pochopitelně vítězstvím na všech čtyřech tratích. Dokáže to?

Autor: Evžen Zavadil