pátek 9. května 2025

Nigérie jako první v Africe eliminovala onchocerkózu

Světová zdravotnická organizace (WHO) ocenila Nigérii za eliminaci onchocerkózy, známé jako říční slepota. Stala se tak prvním africkým státem, který tuto nemoc vymýtil.

Muž s říční slepotou

Muž s říční slepotou
Zdroj: Flickr

  • Muž s říční slepotou
  • Zdroj: Flickr

WHO včera potvrdila, že Nigérie splnila požadavky pro eliminaci onchocerkózy, čímž se stala pátou zemí na světě, která tuto nemoc vymýtila. Onchocerkóza, způsobená parazitem Onchocerca volvulus, je druhou nejčastější příčinou infekční slepoty na světě. Šíří se kousnutím infikovaných černých much v oblastech podél řek, přičemž nejvíce postihuje venkovské oblasti subsaharské Afriky.

Niger zahájil kontrolu šíření onchocerkózy v 70. letech prostřednictvím postřiků pesticidy, které výrazně snížily přenos nemoci. V roce 2008 začal program hromadného podávání léků proti parazitům, což vedlo k dalšímu poklesu prevalence onchocerkózy ze 60 procent na 0,02 procenta. Kombinace léků a opatření proti šíření hmyzu se ukázala jako klíčová pro vymýcení této nemoci.

Úspěch Nigérie je důkazem silné spolupráce mezi vládou, WHO a nevládními organizacemi, které mobilizovaly potřebné zdroje a odbornou pomoc. Tento krok přináší zlepšení životních podmínek a ekonomické vyhlídky pro místní obyvatelstvo, které bylo v minulosti nuceno se vzdálit od řek, které jsou klíčové pro obživu.

Niger se tak připojil ke Kolumbii, Ekvádoru, Guatemale a Mexiku, které byly certifikovány WHO za eliminaci onchocerkózy. Tento historický krok posouvá Nigérii na čelní místo v boji proti opomíjeným tropickým nemocem v Africe.

Autor: Šimon Mitro

Související

Jižní Sudán
Zahraniční

Tisíce Súdánců prchají před válkou do sousedního Čadu

lékař
Zdraví

Nenápadné příznaky vážných nemocí. Na co si dát pozor?

mytí rukou
Zahraniční Zdraví

Rukavice nejsou náhradou za čisté ruce, varuje WHO

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří Evropou, nejhůře je na tom Rumunsko