Evropský průkaz zdravotního pojištění EHIC zajišťuje přístup ke zdravotní péči i v zahraničí. Nepokryje však všechny náklady spojné s léčbou. Někdy musí pacienti uhradit spoluúčast, případně místní poplatky za pobyt v nemocnici. Proto se mnohdy vyplatí se připojistit a uzavřít takzvané komerční pojištění.
Evropský průkaz také nestačí na poplatky, letecký transport, zásah horské služby nebo náklady na transport do Česka. Nevztahuje se ani na plánovanou nebo preventivní kontrolu u lékaře. To ale může pokrýt právě komerční pojištění.
Lidé by si rovněž měli ohlídat, aby se léčili nebo se nechali ošetřit ve veřejném zdravotnickém zařízení, nikoliv v soukromém. V tomto případě většinou platí, že si pacient, který neměl uzavřené komerční pojištění, platí ošetření sám, a po návratu do Česka může u své zdravotní pojišťovny požádat o náhradu nákladů. Ta je ale možná pouze do omezené částky, přesněji do výše, do níž by pojišťovna hradila výdaje na poskytnutí zdravotních služeb na území Česka.
Ve kterých zemích můžeme čerpat nezbytnou zdravotní péči jako místní pojištěnci?
- Země Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
- Země Evropského hospodářského prostoru: Island, Lichtenštejnsko, Norsko
- Švýcarsko: Na základě dohody o volném pohybu osob mezi EU a Švýcarskem
- Spojené království: Na základě dohody o obchodu a spolupráci po brexitu
Země jako Severní Makedonie, Srbsko, Černá Hora, Turecko, Albánie, Tunisko a Bosna a Hercegovina mají s Českem uzavřenou smlouvu. V Severní Makedonii a Srbsku je možné použít Evropský průkaz zdravotního pojištění, u ostatních zemí platí, že by si lidé měli opatřit speciální formulář od pojišťovny, který je dostupný na jejích pobočkách.