Netflix i další služby budou přispívat do fondu audiovize

Na letošním Karlovarském filmovém festivalu jednal premiér Petr Fiala s ministrem školství o novele zákona o audiovizi. Díky ní začnou na kulturu přispívat i streamovací služby.

Martin Baxa

Ministr kultury Martin Baxa.
Zdroj: MKČR

  • Ministr kultury Martin Baxa.
  • Zdroj: MKČR

O tom, že předseda vlády Petr Fiala (ODS) zavítal na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jsme vás informovali zde. Kromě setkání se známými osobnostmi jednal ve Varech s ministrem školství Martinem Baxou (ODS) a zástupci české audiovize o novele zákona o audiovizi.

Novela má za cíl zharmonizovat zpoplatnění jednotlivých aktérů oblasti audiovize. Ve zkratce to znamená, že do Státního fondu audiovize budou nově přispívat i tuzemské a mezinárodní streamovací služby k investici do tvorby místního obsahu stanovením zákonného procenta z obratu. „Všechny tyto změny byly navrhovány tak, aby systém využíval spolupráce jednotlivých aktérů a pomáhal rozvíjet audiovizuální infrastrukturu, která podpoří i menší nezávislé produkce kam budou moci snadněji vstupovat noví talenti a debutující tvůrci,“ uvedl ministr kultury. Do fondu by tak nově přispívali i služby jako Netflix, Disney+ či české Voyo.

Další změnou oproti původnímu návrhu je vytvoření čtvrtého pilíře, který bude zahrnovat samostatnou selektivní podporu pro animaci a gaming.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MKČR

Související

Voyo
Film a TV Streaming

Voyo si v Česku a na Slovensku předplácí 850 tisíc lidí

450010508_879338580683166_956191702317838230_n
Domácí

Babišova frakce je pro ODS trnem v oku. Předvolební slogan o Rusku se prý naplnil

profimedia-0887457610
Zahraniční

Orbán se pasoval do role mírotvůrce. Zastávka druhá: Moskva

profimedia-0885360398
Film a TV

Karlovy Vary žijí filmem. Červený festivalový koberec přivítal své hvězdy