Nová zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO) ukazuje, že mzdová nerovnost v posledních dvaceti letech poklesla ve dvou třetinách zemí. Tento trend je nejvíce patrný v chudších zemích, kde pokles dosahoval v průměru až 9,6 procent. Naopak v bohatších státech je změna pomalejší, pohybující se v rozmezí 0,3 až 1,3 procenta ročně.
Zpráva rovněž potvrzuje, že po období vysoké inflace došlo k růstu reálných mezd, které v roce 2023 vzrostly o 1,8 procent. Tento růst je nejvyšší za více než 15 let. Nicméně, rozdíly mezi regiony zůstávají – rozvojové země zažívají silnější růst než vyspělé ekonomiky.
Navzdory pokroku zůstává mzdová nerovnost vysoká, což stále představuje zásadní problém. Nejchudších 10 procent pracovníků vydělává pouze 0,5 procent globálních mzdových nákladů, zatímco 10 procent nejlépe placených pracovníků si ukrajuje téměř 38 procent. Zpráva zdůrazňuje, že ženy a pracovníci v neformálním sektoru jsou mezi těmi nejméně placenými, což vyžaduje cílené politické kroky ke snížení této nerovnosti.