Problém se zastavením dodávek ruské ropy přes Ukrajinu, se ukazuje být čím dál palčivější. Citelně toto ukrajinské rozhodnutí pociťuje zejména Maďarsko a Slovensko, které jsou na dodávkách ruské společnosti Lukoil ropovodem Družba závislé. Kyjev dodávky ropy zastavil zejména proto, že Lukoil přidal na sankční seznam. Experti ale varují, že zastavení ropy může mít dalekosáhlé důsledky, které mohou značně zhoršit i postavení maďarské rafinérské společnosti MOL.
Obě země ale už pohrozily odvetnými opatřeními, jestli Ukrajina okamžitě ruskou ropu na jejich území nepustí. Budapešť do Kyjeva vzkázala, že bude blokovat vyplacení peněz z Evropského mírového nástroje, odkud se vyplácí finanční podpora Ukrajině. Slovensko jde však ještě dál.
Do celé věci se totiž vložil prezident Peter Pellegrini, který uvedl, že pokud Ukrajina neobnoví dodávky, přeruší Slovensko do této země dodávky elektrické energie, která je Ukrajinu bytostně důležitá. Kyjev by také mohl přijít i o desetinu celkových dodávek nafty, kterou zajišťuje slovenská společnost Slovnaft.
Celá aféra má však pravděpodobně i jiný důvod. Jak přiznala ukrajinská poslankyně Inna Sovsunová, k zastavení dodávek došlo také proto, aby Ukrajina mohla tlačit na změnu maďarského postoje ohledně členství země v Evropské unii a přinutilo Budapešť dodávat zbraně na válku s Ruskem.