Výzkumů, které zkoumají dopad délky spánku na lidské zdraví je celá řada. Studie, která se zaměřuje pouze na účinky nepravidelného spánkového režimu, je zcela první svého druhu. Podle lékařů je pro lidský organismus důležité, aby si každý nastavil svůj časový režim a ten dodržoval. Chodil spát i vstával v přibližně stejnou dobu a to i o víkendech a dnech volna. "Časy ke spánku a vstávání nemusí být každý den zcela stejné, ale je nejlepší dodržet je v rozmezí 30 až 60 minut vašeho obvyklého rozvrhu, abyste podpořili přirozený cirkadiánní rytmus vašeho těla," řekl vedoucí studie a profesor Jean Pierre Chaput.
Tým vědců sledoval po dobu osmi let zdravotní stav více než 72 tisíc účastníků ve věku od 40 do 79 let, kteří do té doby neprodělali infarkt ani mrtvici. Na začátku studie také u každé z těchto osob zkoumal týden jejich spánkové návyky. Výsledkem několikaleté studie bylo zjištění, že lidé s nepravidelným spánkovým režimem měli o 26 procent vyšší pravděpodobnost prodělání jedné z výše uvedených nemocí, než lidé, kteří chodili spát a vstávali v přibližně stejnou dobu.
Lékaři však upozorňují, že výsledky studie nezahrnují další proměnné v životě sledovaných jako je fyzická aktivita, konzumace alkoholu, drog, cigaret, atd.