„Není žádné omluvy,“ řekl o koloniálních násilnostech v Keni Karel III.

Britský král Karel III. vyrazil na čtyřdenní návštěvu Keni. Jeho slova z prvního dne jsou do jisté míry převratná, hovořil totiž o bezpráví, kterého se Britové v minulosti na Keňanech dopustili. Mnozí ale přesto očekávají víc.

Karel Keňa

Karel III. je na návštěvě v Keni.
Zdroj: Facebook The Royal Family

  • Karel III. je na návštěvě v Keni.
  • Zdroj: Facebook The Royal Family

Karel III. se nebojí vážných témat, to ukázal ve svém proslovu. Zmínil totiž krvavou koloniální minulost, kdy britské jednotky nahnaly Keňany do koncentračních táborů, kde se mučilo, znásilňovalo a zabíjelo. Británie sice už v roce 2013 vyjádřila lítost nad událostmi a zavázala se platbě odškodného, ale přístup panovníka je v mnohém nový.

„Křivdy minulosti jsou příčinou největšího smutku a nejhlubší lítosti. Na Keňanech byly spáchány odporné a neospravedlnitelné násilné činy, když vedli bolestný boj za nezávislost a svrchovanost – a to je neomluvitelné,“ řekl král keňskému prezidentovi Williamu Rutovi.

Keňský prezident krále ocenil za to, že se snaží otevírat nepříjemná témata, ale zároveň dodal, že k zadostiučinění vede ještě dlouhá cesta. Místní lidskoprávní skupiny požadovaly více, minimálně plnou omluvu, které z panovníkových úst zatím nezazněla.

V letech 1952 až 1960 při povstání Mau Mau bojovali Keňané za nezávislost země. V koncentračních táborech skončilo na milion a půl Keňanů.

Zdroj: The Guardian

Související

Břevnovský klášter, hrob číslo 15, jeden z mála jedinců uložených do rakve
Domácí Zajímavosti

V Břevnově odkryli unikátní válečné pohřebiště z období sedmileté války

profimedia-0954216568
Domácí

Po jihlavském nádraží zbyly jen rozvaliny. Odpor obyvatel demolici nezabránil

profimedia-0890783490
Zahraniční

Británie bude Ukrajinu podporovat dalších sto let. Starmer nečekaně přijel do Kyjeva

Oslík coby symbol Demokratické strany v USA
Zahraniční Výročí

Osel coby symbol Demokratické strany se zrodil před 155 lety