Historicky rekordní šestimilionové sankci za jednání poškozující zákazníky čelí společnost ELGAS Energy. Druhá nejvyšší sankce, 1,4 milionu korun, míří na společnost Lidová energie, která je pokračovatelem první zmíněné firmy. Oběma už Energetický regulační úřad zrušil licence.
„V minulých letech se na ERÚ kvůli stížnosti na tohoto dodavatele obrátilo několik tisíc spotřebitelů. A v desítkách případů přímo či nepřímo figuruje ta samá společnost i v mimosoudním řešení sporů,“ uvádí členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.
ELGAS Energy převáděl smlouvy s fixovanou cenou na takzvané spotové produkty v době vrcholící energetické krize, kdy ceny na burze, a tedy i ceny spotových produktů, skokově rostly. Zároveň vyžadoval úhradu nepřiměřeně vysokých měsíčních záloh, které v mnoha případech násobně překračovaly očekávanou spotřebu domácností. Další skupina provinění se týkala nevyřízených či pozdě vyřízených reklamací dodávek elektřiny a plynu. Lidé reklamovali především nevystavená vyúčtování, nebo nevrácené, často desetitisícové přeplatky. V několika případech navíc firma požadovala platby za energie i po lidech, s nimiž neměla platnou smlouvu, dalším zase znemožňovala změnu dodavatele.
U Lidové energie padla pokuta z podobných důvodů. Společnost nevyřizovala včas reklamace, domáhala se plateb od odběratelů bez platné smlouvy a v systému operátora trhu uváděla nepravdivé údaje.
Ani u jedné ze zmiňovaných společností přitom nejde o první sankce. Lidová energie dostala víc než dvoumilionovou pokutu před dvěma lety, ELGAS Energy loni víc než milionovou. „Oba dodavatelé nejenže opakovaně čelili vysokým pokutám, ale zrušili jsme jim také licence. Na trhu tedy působit nemohou. Jejich praktiky a vzájemné propojení jsou však neblahou připomínkou toho, jak dosud fungovalo řetězení licencí. Na tuto praxi reaguje i takzvaný cejch dodavatele, který se nově dostal do energetického zákona a díky kterému můžeme takovým osobám a společnostem nevydat licenci. Pachatelé nekalých praktik to budou mít čím dál těžší,“ říká Zemanová.