Neobvyklý nález dokazuje vyspělost medicíny v 15. století. “Dutá protéza levé ruce přidala čtyři prsty. Ukazováček, prostředníček, prsteníček a malíček jsou jednotlivě vytvarované z plechu a jsou nepohyblivé. Protetická ruka byla pravděpodobně připevněná k pahýlu pomocí popruhů,“ řekl vedoucí oddělení archeologické památkové péče Bavorského muzea Walter Irlinger. Protéza byla potažená kůží a dutá, uvnitř byla látka podobná gáze, která měla sloužit nejspíš pro podložení pahýlu ruky.
Radiouhlíková datace ukázala, že protézu nosil muž, kterému bylo 30 až 50 let. a který musel zemřít mezi lety 1450 a 1620.
V patnáctém století bylo město místem mnoha středověkých bitev, také se zde odehrával jeden z bojů třicetileté války. Z těchto faktů a zkoumání kostí vědci usuzují, že tělo s jednoduchou protetickou rukou pravděpodobně pochází tohoto období, kdy docházelo k větším počtům zranění a amputacím částí těla. Podobných nehybných protéz společně s pár kousky složitých mechanických pomůcek nalezli vědci po Evropě asi padesát.
Nejznámější železnou ruku nosil od roku 1530 rytíř Götz von Berlichingen, který přišel o pravou ruku při výstřelu z děla při obléhání Landshutu.