Pod heslem Za rozmanitost a naší demokracii znovu vyšli do německých ulic statisíce lidí, kterým se nelíbí skutečnost, že se členové strany Alternativa pro Německo (AfD) zúčastnili v Postupimi schůze, kde se plánovaly deportace migrantů, kteří ve velkém do Německa přišli během posledních deseti let. V sobotu největší demonstrace, kterých se zúčastnilo zhruba sto tisíc lidí, zažil Düsseldorf a v neděli se stejný počet vydal do ulic Mnichova. Přitom právě Bavorsko hlásí, že už je migranty přeplněné a problémy s nimi zaznamenává i tamní policie.
Die Themen des Tages in den #BR24100Sekunden:
— BR24 (@BR24) January 28, 2024
🔹 Proteste gegen rechts
🔹 #Söder: Stellenausbau für #Bildung
🔹 #Mehring: #Windpark-Abstimmung
🔹 Demonstration in #München
🔹 Kandidatinnen für EU-Wahl
🔹 #Wetter: Nebel und Sonne pic.twitter.com/x5ZVMqgFta
Protestní akce ale našly podporu u německé vlády, kdy se za názor demonstrantů postavil například ministr financí Christian Lindner (FDP), ministr obrany Boris Pistorius (SPD), členové strany Zelených i spolkový kancléř Olaf Scholz (SPD). Ten zdůraznil, že demokracie v Německu není jen v rukách vlády, ale potřebuje podporu veřejnosti.
Anlässlich des #Holocaust-Gedenktags ruft Bundeskanzler Olaf #Scholz zum entschlossenen Kampf gegen #Antisemitismus und Rassismus auf. Er begrüßte die derzeitigen, zahlreichen Demonstrationen gegen #Rechtsextremismus. https://t.co/egwys0rJCf pic.twitter.com/Dn0EwclO4j
— BR24 (@BR24) January 27, 2024
Skandál kolem AfD a plánu deportací vyvolalo zjištění investigativní skupiny, která o schůzce v Postupimi informovala veřejnost. Na politické scéně panují obavy ohledně velké podpory této krajně pravicové strany, kterou chce volit více než pětina Němců, což AfD řadí na druhé místo, za tradiční koalici CDU/CSU a daleko před současné vládní strany, které se v preferencích dostaly na dlouholetá minima.