neděle 21. dubna 2024

Německo změní vzhled čísel na fotbalových dresech, 44 připomíná nacistický symbol

Německé fotbalové úřady pracují intenzivně na změně designu číslic na národních dresech. Některé z nich vedle sebe podle kritiků připomínají runy užívané jednotkami SS.

575591B9-7D1D-4BB7-982C-BDDABDAD819A

Pohled na napadené číslo 44.
Zdroj: Adidas

  • Pohled na napadené číslo 44.
  • Zdroj: Adidas

Německá fotbalová asociace změní v blízkých dnech vzhled číslice 4 používané na národních dresech. Oznámila to poté, co byla očerněna uživateli sociálních sítích ze skutečnosti, že design jejich dvou čtyřek vedle sebe nápadně připomíná runy užívané jednotkami SS v období nacistického Německa. Číslo 44 se na dresech hráčů mužského, ani ženského fotbalového týmu v současné době nepoužívá. Značka Adidas však povolila fotbalovým nadšencům personalizaci zakoupeného dresu s možností vložení čísel 00 až 88, tedy i čísla 44. „Jako společnost aktivně vystupujeme proti xenofobii, antisemitismu, násilí a nenávisti v jakékoliv formě. Číslo 44 zablokujeme, co nejrychleji,“ uvedl v jednom ze svých prohlášení mluvčí firmy Adidas. 

Německá fotbalová asociace bere situaci také vážně. Již v minulosti předkládala ke kontrole vzhled číslic 1 a 26 právě z obavy ohledně podobnosti s nacistickým symbolem. Číslice prošla kontrolou bez problémů. 

Autor: Zuzana Beranová

Související

Fanoušci Barcelony.
Fotbal

Fanoušci Barcelony se ztrapnili, házeli věci na bus s vlastními hráči

Romário.
Fotbal

Legendární Romário se vrátí na trávník, nastoupí v jednom dresu se synem

GLWYwCxX0AATwaP
Zahraniční

Rusko ve válce nepodporujeme, tvrdí Si. Scholz chce s Pekingem bojovat o mír

Ján Kozák starší.
Fotbal

Bývalý vynikající fotbalista a trenér Ján Kozák starší slaví sedmdesátiny