pondělí 21. dubna 2025

Německo začíná s demolicí průmyslu. Zelená politika vyhání výrobu ze země

Německé firmy označují současnou vládní energetickou politiku, jako jízdu do tunelu bez světla na konci. Řada z nich hrozí odchodem do jiných zemí.

5887478315_6941e9711d_b

Řada velkých německých firem hrozí odchodem do zahraničí.
Zdroj: Flickr

  • Řada velkých německých firem hrozí odchodem do zahraničí.
  • Zdroj: Flickr

Omezení výbory nebo její přesun do zahraničí, takový trend ukázal průzkum německé Průmyslové a obchodní komory, která přinesla alarmující výsledky šetření posledních let, za nimiž stojí energetická politika současné i předchozí vlády. Nejhorší je pochopitelně situace mezi energeticky náročnějšími podniky, které jsou však tahounem celé ekonomiky. Ty kvůli předpokládanému nedostatku elektřiny, kterou Německo chce získávat pouze z alternativních zdrojů a tu pak podnikům dávat na příděl, uvažují o definitivním opuštění tamního trhu. Vážně o tom uvažuje více než polovina z nich.

Podniky drtí nejen nedostatek energií, ale také jejich vysoká cena, která znemožňuje jejich další rozvoj a investice do modernizace výroby. Pokulhávají i vyžadované platby na ochranu klimatu, které firmám dělají také velkou díru do rozpočtu.

Podle zástupců spolkové Průmyslové a obchodní komory je proto nemyslitelné, aby se v roce 2030 přestala vyrábět elektřina z uhlí, jak tvrdí zastánci Green Dealu.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0990032577
Zahraniční

Přímo na ulici zastřelil pachatel v Německu dva lidi. Policie po něm pátrá

PET
Domácí Ekologie

Pokles skládkování a růst recyklace. Česko zlepšuje hospodaření s odpady

vodíková stanice
Ekonomika Zelená energie

Česko má čtyři vodíkové stanice. Většina zemí EU nemá žádnou

GoqfFENWkAEYPXx
Zahraniční

Oslavy konce války bez Ruska. Je to urážka, řekla Moskva na vrub Německa