Diplomatická roztržka mezi Německé a Íránem pokračuje. Berlín totiž už z Teheránu odvolal svého velvyslance a na Blízký východ poslal vzkaz, že si vyhrazuje právo podniknout další kroky. Rozbuškou se v současném sporu stala poprava Jamshida Sharmahda, který se už před lety stal německým státním občanem a dlouhodobě do loňska žil ve Spojených státech. Íránské úřady jej zatkli v roce 2020 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.
Tamní prokuratura mu kladla za vinu 23 teroristických útoků, které měl Sharmahd spáchat ještě před svých odchodem do Německa. Při bombovém útoku na měšitu v Šírázu v roce 2008, jehož byl strůjcem, zemřelo 14 osob. Popravený byl členem skupiny Tondar, která od roku 1979 usiluje o svržení islámského režimu a návrat monarchie.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock (Zelení) podotkla, že poprava je vizitkou toho, jak krvavý režim dnes v Íránu vládne. Podle ní Sharmahd neměl při procesu ani právo na obhajobu. Lidskoprávní skupina Amnesty International tvrdí, že byl mučen a k přiznání donucen.
Sehr geehrte Frau @ABaerbock ,
— Jamshid Bahrami (@JamshidBahramy) October 28, 2024
ich möchte Sie auf die jüngsten Ereignisse aufmerksam machen, die sich in der Islamischen Republik Iran ereignet haben.
Der Deutsch-Iraner Jamshid Sharmahd wurde durch die dortige Regierung im Iran hingerichtet.
Es ist bedauerlich, dass die… pic.twitter.com/BkkBuKHw5F