Německo se připojilo k Maďarsku, zablokovalo protiruské sankce

Kvůli destabilizaci svých malých podniků Německo nepodpořilo protiruské sankce. Může za to ale i vládní krize, která v Berlíně panuje.

Annalena_Baerbock_(42271074832)

Německou ministryni zahraničí Annalena Baerbock hlasování svých kolegů překvapilo.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Německou ministryni zahraničí Annalena Baerbock hlasování svých kolegů překvapilo.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Už ne jen Maďarsko, ale i Německo začíná v Evropské unii platit za rebela. Berlín se totiž rozhodl využít svého práva veta v případě hlasování o 14. balíčku protiruských sankcí, o němž unijní představitelé jednali na konci uplynulého týdne. Naopak Maďarsko jako největší spojenec režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, mělo v úmyslu balíček, který se zabývá překládkou ruského zkapalnělého plynu LNG, podpořit. Postoj Německa je proto pro ostatní unijní země takřka šokující.

Německo tvrdí, že by zamezení transferu LNG vedlo k poškození jeho malých podniků. Vetování balíčku však podle tamních médií souvisí i s rozkolem ve vládní koalici, kde je situace po prohraných evropských volbách na bodu mrazu. Naopak Německo vyzvalo k přitvrzení sankcí vůči Bělorusku a kontrolách nad jejich dodržováním.

Vetování balíčku přišlo ve stínu víkendového mírového summitu ve Švýcarsku, kde se Německo naopak přihlásilo k desetibodovému plánu ukrajinského prezidenta, podle kterých by mohl být dojednán mír, ačkoliv Rusko má o jejich plnění diametrálně odlišnou představu.

Autor: Jan Skala

Související

Mercedes
Ekonomika Auta

Německé automobilky jsou pod tlakem. Goldman Sachs varuje před obtížným rokem

235438296_10160049744454311_3994682104646973714_n
Zahraniční

Už jste dostali dost, vzkázal Scholz Ukrajině. Sklízí za to velkou kritiku

4925947_1_1
Zahraniční

Tchaj-wan popravil vraha. Lidskoprávní organizace i EU bijí na poplach

frankfurt
Ekonomika

Německá ekonomika upadá už druhý rok po sobě