Za účasti nejvyšších představitelů země, prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, kancléře Friedricha Merze či jeho předchůdkyně Angely Merkel, Německo pohřbilo Margot Friedlaender, ženu, která jako Židovka přežila holokaust a po válce se stala symbolem usmíření mezi Němci a Židy. „Nejenže nám Němcům podala pomocnou ruku, ale dala nám dar svého nesmírně štědrého srdce a své neochvějné lidskosti,“ uvedl prezident a zmínil její autobiografii „Try To Make Your Life - a Jewish Girl Hiding in Nazi Berlín“, která je dodnes zmiňována jako dílo, které pomáhá stále připomínat hrůzy druhé světové války.
Friedlaender se narodila v Berlíně v roce 1921 podnikatelům Auguste a Arthurovi Bendheimovým. Margot se společně s matkou od roku 1937 pokusila neúspěšně emigrovat před sílícím nacismem a jejich snahy zesílili poté, co byl její otec zavražděn v koncentračním táboře. Sama pak v roce 1944 skončila v Terezíně, kde přežila až do osvobození. Tam se také setkala se svým budoucím manželem Adolfem Friedlaenderem, s nímž po válce odešla do Spojených států.
Na Německo však nezanevřela a do Evropy pravidelně jezdila na debaty, kde vysvětlovala utrpení Židů u válečných let. V roce 2011 jí byl udělen německý Federální kříž za zásluhy.
Margot Friedländer– Ein Licht für die Menschlichkeit
— Yehuda Teichtal (@RabbiTeichtal) May 15, 2025
Heute haben wir uns versammelt, um Margot Friedländer, eine Frau, deren Leben und Vermächtnis unzählige Menschen berührt hat, die letzte Ehre zu erweisen. Die Trauerfeier fand im Beisein von Bundespräsident Frank-Walter… pic.twitter.com/i8RiNq8Dy6