Německo otevírá ambasádu v Damašku. Znamená to stopku pro migranty?

Syřané si během občanské války v jejich zemi oblíbili Německo jako cílovou zemi své cesty. Nyní Němci dali otevřením ambasády najevo, že se pořádky v Sýrii obnovují.

profimedia-0977259453

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock otevřela ambasádu v syrském Damašku.
Zdroj: Profimedia

  • Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock otevřela ambasádu v syrském Damašku.
  • Zdroj: Profimedia

Německo dnes znovu otevřelo své velvyslanectví v Damašku, 13 let poté, co bylo v prvních dnech syrské občanské války uzavřeno. Je tak další zemí států Evropské unie, která k podobnému kroku po svržení syrského prezidenta Bašara Asada, přistoupila. Už předtím provoz ambasády obnovila Itálie a Španělsko. „Nový politický začátek mezi Evropou a Sýrií a mezi Německem a Sýrií. je možný,“ uvedla v Damašku německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock.

Otevření ambasády v Sýrii má také jiný, než symbolický význam, protože podle ministryně je to důkaz toho, že existuje svoboda a bezpečnost pro všechny lidi. To by v reálu mohlo totiž také znamenat, že běženci ze Sýrie, kteří míří právě do Německa, už nebudou mít status válečných uprchlíků. Berlín ostatně už delší dobu uvažuje, jak přistěhovalce z této země dostat zpět na Blízký východ bez toho, aby přistoupil k deportacím, jak navrhuje opoziční strana AfD.

Pozorovatelé však stále upozorňují na to, že se v Sýrii stále bojuje a na západě území dochází ke střetům mezi armádou a příznivci bývalého prezidenta Bašára Asada.

Autor: Jan Skala

Související

Mercedes SUV
Ekonomika Auta

Německo podporuje SUV víc než elektromobily, ukazuje nová studie

profimedia-0990032577
Zahraniční

Přímo na ulici zastřelil pachatel v Německu dva lidi. Policie po něm pátrá

vodíková stanice
Ekonomika Zelená energie

Česko má čtyři vodíkové stanice. Většina zemí EU nemá žádnou

GoqfFENWkAEYPXx
Zahraniční

Oslavy konce války bez Ruska. Je to urážka, řekla Moskva na vrub Německa