středa 16. dubna 2025

Německo otevírá ambasádu v Damašku. Znamená to stopku pro migranty?

Syřané si během občanské války v jejich zemi oblíbili Německo jako cílovou zemi své cesty. Nyní Němci dali otevřením ambasády najevo, že se pořádky v Sýrii obnovují.

profimedia-0977259453

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock otevřela ambasádu v syrském Damašku.
Zdroj: Profimedia

  • Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock otevřela ambasádu v syrském Damašku.
  • Zdroj: Profimedia

Německo dnes znovu otevřelo své velvyslanectví v Damašku, 13 let poté, co bylo v prvních dnech syrské občanské války uzavřeno. Je tak další zemí států Evropské unie, která k podobnému kroku po svržení syrského prezidenta Bašara Asada, přistoupila. Už předtím provoz ambasády obnovila Itálie a Španělsko. „Nový politický začátek mezi Evropou a Sýrií a mezi Německem a Sýrií. je možný,“ uvedla v Damašku německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock.

Otevření ambasády v Sýrii má také jiný, než symbolický význam, protože podle ministryně je to důkaz toho, že existuje svoboda a bezpečnost pro všechny lidi. To by v reálu mohlo totiž také znamenat, že běženci ze Sýrie, kteří míří právě do Německa, už nebudou mít status válečných uprchlíků. Berlín ostatně už delší dobu uvažuje, jak přistěhovalce z této země dostat zpět na Blízký východ bez toho, aby přistoupil k deportacím, jak navrhuje opoziční strana AfD.

Pozorovatelé však stále upozorňují na to, že se v Sýrii stále bojuje a na západě území dochází ke střetům mezi armádou a příznivci bývalého prezidenta Bašára Asada.

Autor: Jan Skala

Související

Nelegální migranti zadrženi na D1.
Domácí

ANO a SPD o nelegální migraci hlasitě mluví, zákon o ní ale schválně zdržují

německá vlajka
Ekonomika

Německá ekonomika ztrácí dech

syria-islamic-state-flag-AP021119
Zahraniční

Sýrie má ke klidu daleko. Útoky na alavity pokračují dál brutální silou

Flickr-William-Hamon-Paris-Protest-2-800x400
Zahraniční

Německo přijme jen sto tisíc migrantů ročně. Populismus, tvrdí socialisté