Za trojnásobek běžné ceny nakoupilo německé ministerstvo obrany obrněná vozidla, která se už loni v létě zavázalo dát na Ukrajinu. Těžko by tak kontroverzní obchod šéfovi resortu Borisovi Pistoriusovi prošel, i kdyby se jednalo o výjimečné stroje, které budou vyhrávat jednu bitvu za druhou. K tomu ale má 48 zatím dodaných strojů hodně daleko. Navíc vozidla mají tak slabé pancéřování, že je v boji v ukrajinských podmínkách lze využít jen těžko. Obrněnci také nemají žádnou ochranu proti minám, střepinám či dělostřelecké, raketové a minometné palbě. To údajně nebylo v době zadání zakázky v požadavcích. Ministerstvo obrany navíc stroje nebralo od německých výrobců, ale podle neoficiálních informací pocházejí ze Spojených arabských emirátů.
Ukraine-Transporter – Rüstungsskandal bei Pistorius-Ministerium
— StRiWi (@CStRiWi) February 19, 2024
Und alles auf Kosten der Steuerzahler https://t.co/S4m4IRlnbC
Vedení resortu, který na nákup vozidel uzavřel smlouvu s flensburským podnikem Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft, argumentuje tím, že předložená nabídka byla nejvýhodnější, co se týče ceny spojené s rychlým dodáním.
Německo se zavázalo loni v létě Ukrajině dodat celkem 66 obrněných vozidel. Jestli bude bývajících 18 stejných, je otázka. Ministerstvo obrany se hájí tím, že dostálo svému slibu. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci o víkendu se však kancléř Olaf Scholz odpovědím na toto téma vyhýbal.