čtvrtek 25. července 2024

Německá ekonomika padá ke dnu. Může za to Čína i energetická politika

Německo je na tom hůř než Jihoafrická republika, tvrdí britský deník. Berlín přiznává, že jeho ekonomika letos poroste o pouhá 0,2 procenta.

34f8eb66c6d54618a388a5bcd02d49e5

Německá ekonomika míří směrem dolů.
Zdroj: Facebook

  • Německá ekonomika míří směrem dolů.
  • Zdroj: Facebook

Evropská ekonomika nemá dobré vyhlídky. Její vlajková loď, tedy Německo, naplňuje černé scénáře o vývoji vlastního hospodářství, kdy se očekává růst pouze ve výši 0,2 procenta. Jak zdůrazňuje britský list Express, Německo v tomto ohledu předstihla i Jihoafrická republika. Dosavadní předpoklady však ukazovaly, že by Berlín mohl v letošním roce dosáhnout růstu minimálně 0,7 procenta. Po loňské stagnaci, kdy se čísla dostala pouze na hodnotu 0,1 procenta, je to další rána nejsilnějšímu evropskému trhu.

Důvodu pro tento negativní trend je hned několik. V Německu začaly klesat ceny nemovitostí, což pozastavilo řadu developerských projektů, německý vývoj také kopíruje ten čínský, protože Peking je pro Berlín jeden z největších strategických partnerů. A navíc se na zhoršujícím se stavu ekonomiky odráží i vysoké ceny energií po upuštění od jaderné energetiky směrem k přírodním zdrojům.

Důležitým ukazatelem pro Německo, který by mohl vést k budoucímu oživení ekonomiky, je klesající inflace. Ta z loňských 5,9 procent klesla na současnou hodnotu 2,3 procenta.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0891928594
Zahraniční

Čína jako mírotvůrce. Ukrajinu i Rusko posunuje ke společnému jednání

Vizualizace sondy Čchang-e 5 na Měsíci
Zahraniční Vesmír

Vzorky z Měsíce obsahují stopy vody, odhalili čínští vědci

Hamburg_Außenalster_DS363n
Zahraniční

Německá razie proti muslimům. Úřady zavřely Islámské centrum v Hamburku

námořnictvo
Zahraniční

Čína se dohodla s Filipíny na sporném území v Jihočínském moři