Zatykač vyžádaný hlavním prokurátorem Mezinárodního trestního soudu na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho ministra obrany Joava Galanta rozděluje svět. Zastání totiž oba politici nenašli ani u jednoho ze svých největších spojenců a potíračů antisemitismu, u Německa. To už oznámilo, že se podřídí rozhodnutí soudu a Netanjahua by k projednávání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti do Haagu vydalo. Německo se tak zjevně nepřipojilo k apelu izraelské vlády, aby vlády civilizovaných států krok prokurátora odmítly.
Germany will arrest Netanyahu if he enters the country, according to government spokesman Steffen Hebestreit. When asked in Berlin whether Germany would enforce ICC arrest warrants, Hebestreit confirmed, "Of course. Yes, we abide by the law." pic.twitter.com/HbX29bNudc
— Dan Reznik (@DanReznikWSWS) May 22, 2024
Proti stíhání izraelských vůdců se však postavily Spojené státy. Ty ale na rozdíl od Německa nejsou členy Mezinárodního trestního tribunálu. Americký prezident Joe Biden označil zatykač za nehoráznost, podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena zase může takový krok ohrozit snahy o urovnání konfliktu v Pásmu Gazy. Zároveň sdělil, že na základě vydání zatykače chtějí Státy jednat o sankcích vůči haagskému mezinárodnímu tribunálu.
Americký názor zastává i český premiér Petr Fiala (ODS), který zatykač na lídry Izraele označil za děsivý. Naopak například Belgie jej vítá.
ICC, Netanyahu, Blinken, HYPOCRISY. US Army Colonel Wilkerson pic.twitter.com/GIvK8SAHTU
— Juan Luis Tostado (@JuanLuisTostad1) May 22, 2024
Dnes jsem telefonicky hovořil s izraelským premiérem @netanyahu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 21, 2024
Mluvili jsme o důsledcích včerejšího kontroverzního a nepochopitelného rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu, ale také o humanitární situaci v Gaze a obecně o aktuálním dění na Blízkém východě.