Nelegálně pokácené buky sledovali aktivisté přes GPS, skončily v kamnech

Vzácné bučiny s víc než 170 let starými stromy v Krušných horách pokácela společnost Royal Pine bez povolení. Sice o něj požádala, než ale stačil krajský úřad práce zakázat, les pokácela. Dřevo skončilo na pile.

c39fe692-dsb_5705_ibra_net-1-1024x683

Ilustrační obrázek.
Zdroj: Greenpeace

  • Ilustrační obrázek.
  • Zdroj: Greenpeace

K zemi šly také víc než 120 let staré bučiny v Lesním hospodářském plánu Mariánské Údolí, i ty zmizely ještě předtím, než kraj těžbu zakázal.

Greenpeace se už několik měsíců snaží zabránit nelegální těžbě a prodeji dřeva v Mariánském údolí u Horního Jiřetína na Mostecku. V březnu se organizace Greenpeace obrátila na Českou inspekci životního prostředí, v dubnu pak poslali aktivisté podnět k prošetření případu na Krajský úřad Ústeckého kraje, později Greenpeace úřady také upozornilo na odvážení dřeva z lesa. V květnu Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly na firmu Royal Pine trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu poškození lesa. Úřady zatím o žádném podnětu nerozhodly, policie případ stále prošetřuje.

“Je neuvěřitelné, že úřady v případech nelegálního kácení v Krušných horách nijak nejednají. Opakuje se tak situace z loňska, kdy Greenpeace upozornilo na nelegální kácení Lesů ČR u Litvínova, ale inspekce ani ústecký krajský úřad o něm dodnes nerozhodly,“ uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů.

“Lesy, které obklopují naše město pro nás mimořádně důležité a máme k nim citové pouto. Proto nás štve, když vidíme, jak se dřevo z takhle vzácných stromů nesmyslně používá jako palivové. Nechceme, aby lesy v okolí Horního Jiřetína proletěly komínem,” doplnil starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Aktivisté dokonce umístili do klád na skládkách dřeva u Mariánského údolí GPS trackery, aby zjistili, jakým způsobem se s dřevem zachází. Zjistili, že putuje na pilu do průmyslové zóny v Chomutově a prodává se jako palivové dříví.

„Není ale možné kácet bez povolení a ještě se na takovému dřevu obohacovat. Upozorňujeme, že se staré lesy, které jsou plné biodiverzity a jsou významné pro ochranu přírody, kácí jen pro peníze a spálení v kamnech. Doufáme, že v Krušných horách vznikne co nejdříve chráněná krajinná oblast a vláda začne plošně chránit státní lesy,” dodala Krejčová.

Související

327588544_3009745829319444_209043613246878714_n
Domácí

Lyžařská sezona je v plném proudu. Některé skiareály na otevření ale čekají

Klínovec,_horský_hotel_(04)
Domácí

Kauza Klínovec je znovu na stole. Boží Dar ale může dostat do finančních trablů

tunel
Domácí

Geologický průzkum pro Krušnohorský tunel odstartoval

Sýc rousný
Domácí Fauna

Nová oblast chrání tetřívka a sýce rousného v Krušných horách