K zemi šly také víc než 120 let staré bučiny v Lesním hospodářském plánu Mariánské Údolí, i ty zmizely ještě předtím, než kraj těžbu zakázal.
Greenpeace se už několik měsíců snaží zabránit nelegální těžbě a prodeji dřeva v Mariánském údolí u Horního Jiřetína na Mostecku. V březnu se organizace Greenpeace obrátila na Českou inspekci životního prostředí, v dubnu pak poslali aktivisté podnět k prošetření případu na Krajský úřad Ústeckého kraje, později Greenpeace úřady také upozornilo na odvážení dřeva z lesa. V květnu Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly na firmu Royal Pine trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu poškození lesa. Úřady zatím o žádném podnětu nerozhodly, policie případ stále prošetřuje.
“Je neuvěřitelné, že úřady v případech nelegálního kácení v Krušných horách nijak nejednají. Opakuje se tak situace z loňska, kdy Greenpeace upozornilo na nelegální kácení Lesů ČR u Litvínova, ale inspekce ani ústecký krajský úřad o něm dodnes nerozhodly,“ uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů.
“Lesy, které obklopují naše město pro nás mimořádně důležité a máme k nim citové pouto. Proto nás štve, když vidíme, jak se dřevo z takhle vzácných stromů nesmyslně používá jako palivové. Nechceme, aby lesy v okolí Horního Jiřetína proletěly komínem,” doplnil starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.
Aktivisté dokonce umístili do klád na skládkách dřeva u Mariánského údolí GPS trackery, aby zjistili, jakým způsobem se s dřevem zachází. Zjistili, že putuje na pilu do průmyslové zóny v Chomutově a prodává se jako palivové dříví.
„Není ale možné kácet bez povolení a ještě se na takovému dřevu obohacovat. Upozorňujeme, že se staré lesy, které jsou plné biodiverzity a jsou významné pro ochranu přírody, kácí jen pro peníze a spálení v kamnech. Doufáme, že v Krušných horách vznikne co nejdříve chráněná krajinná oblast a vláda začne plošně chránit státní lesy,” dodala Krejčová.