Schválená novela stavebního zákona tak ve své nové podobě zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích. Nově by se měla zrychlit a zjednodušit stavební řízení díky zefektivnění průběhu procesu a snadnějšímu získání stavebního povolení. Umožnit to má postup, kdy stavební úřad sám obešle ostatní dotčené úřady a získá jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku.
Vzniknout má také Dopravní a energetický stavební úřad, který bude podřízený Ministerstvu dopravy. Na starosti bude mít hlavně dopravní a energetické stavby.
Sněmovna při schvalování mimo jiné rozhodla, že města Plzeň a Liberec nedostanou možnost vydávat své vlastní stavební předpisy. Tato možnost zůstane zachována pouze Praze, Brnu a Ostravě.
Novelu dostane k projednání Senát, následně ji musí podepsat prezident.
Se vznikem státní stavební správy a přechodem stavebních úřadů pod stát počítal nový stavební zákon z roku 2021, který prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše. Tehdejším opozičním stranám, které nyní tvoří vládní koalici, se ale vznik nového státního úřadu nelíbil a rozhodly se ho zrušit.