Jako politicky motivovaný označil Nejvyšší soud verdikt z roku 1980, který na deset měsíců poslal do vězení disidenta a signatáře Charty 77 Karla Soukupa za to, že po svatbě v hospodě v Ryjicích na Ústecku zpíval vulgární písně. Nejvyšší soud označil tehdejší rozhodnutí za politické a takové, jaké by v demokratickém zřízení nikdy nikoho nemohlo poslat za mříže. Spolu se Soukupem se očištění dočkal také další signatář Charty 77 Jindřich Tomeš, který za ryjický případ skončil na rok za mřížemi. V případě Soukupa soud vyslyšel stížnost ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), v případě Tomeše projevil vlastní iniciativu.
Oba disidenti nyní mohou po českém státu žádat odškodné za nespravedlivé uvěznění. Zejména u Soukupa, který se jako písničkář řadí k československému kulturnímu undergroundu, by mohlo znamenat zlepšení tíživé finanční situace, kvůli které protestovali před sídlem vlády v listopadu další dva bojovníci proti komunismu Jiří Gruntorád a John Bok.
Soukupa a Tomeše nespojuje jen uvěznění v ryjickém případě. Oba byli po propuštění v hledáčku Státní bezpečnosti a oba v roce 1982 opustili Československo. Soukupa k emigraci donutili komunisté při akci Asanace, Tomeš za hranice uprchl pod falešnou identitou.