pátek 22. listopadu 2024

Nejvyšší soud zrušil rozsudky nad dvěma charisty. Teď mohou žádat odškodné

O odškodné mohou požádat dva chartisté za neoprávněné věznění. Za lepší důchod jednoho z nich před úřadem vlády nedávno protestovali dva jiní disidenti.

profimedia-0393444871

Karel Soukup je řazen k československému undergroundu.
Zdroj: Profimedia

  • Karel Soukup je řazen k československému undergroundu.
  • Zdroj: Profimedia

Jako politicky motivovaný označil Nejvyšší soud verdikt z roku 1980, který na deset měsíců poslal do vězení disidenta a signatáře Charty 77 Karla Soukupa za to, že po svatbě v hospodě v Ryjicích na Ústecku zpíval vulgární písně. Nejvyšší soud označil tehdejší rozhodnutí za politické a takové, jaké by v demokratickém zřízení nikdy nikoho nemohlo poslat za mříže. Spolu se Soukupem se očištění dočkal také další signatář Charty 77 Jindřich Tomeš, který za ryjický případ skončil na rok za mřížemi. V případě Soukupa soud vyslyšel stížnost ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), v případě Tomeše projevil vlastní iniciativu.

Oba disidenti nyní mohou po českém státu žádat odškodné za nespravedlivé uvěznění. Zejména u Soukupa, který se jako písničkář řadí k československému kulturnímu undergroundu, by mohlo znamenat zlepšení tíživé finanční situace, kvůli které protestovali před sídlem vlády v listopadu další dva bojovníci proti komunismu Jiří Gruntorád a John Bok.

Soukupa a Tomeše nespojuje jen uvěznění v ryjickém případě. Oba byli po propuštění v hledáčku Státní bezpečnosti a oba v roce 1982 opustili Československo. Soukupa k emigraci donutili komunisté při akci Asanace, Tomeš za hranice uprchl pod falešnou identitou.

Autor: Jan Skala

Související

46758182804_af96f008ce_b
Zahraniční

Pokus o převrat v Brazílii bude mít dohru u soudu. Obviněný je i bývalý prezident

justice
Krimi

Muž se přiznal, trest je nižší. Úchylný trenér si odsedí osm let

2da213b8-bobi-wine-ap
Zahraniční

Ugandský opozičník je znovu ve vězení. Unesli ho ze společenské akce

profimedia-0936245738
Krimi

Narkoman zapálil bar v Liberci. U soudu si za to vyslechl 18letý trest