Původních téměř 140 ohrožených míst se ve středu rapidně snížilo na stovku a nyní na necelou padesátku. Nejvyšší povodňové nebezpečí trvá na několika klíčových místech, zejména na dolním Labi, a to v Ústí nad Labem a Děčíně. V Českém Krumlově na Vltavě je třetí stupeň povodňové aktivity způsobený úmyslným uvolňováním vody z lipenské nádrže.
Odborníci předpovídají, že se situace stabilizuje, přesto zůstává první povodňový stupeň, tedy bdělost, zejména ve Vyšším Brodě, na Sázavě v Kácově a na Svratce v Brně-Poříčí, kde platí druhý stupeň povodňové pohotovosti.
Stoupání hladin toků bylo způsobeno silnými dešti a táním sněhu před Štědrým dnem. Od úterý se většina toků, které dosáhly povodňové aktivity, stabilizovala nebo mírně klesla. Povodňová voda zasáhla některé budovy, což vedlo k preventivnímu vyklizení dalších objektů. Některé silnice, podjezdy a cyklostezky byly zaplaveny. Hasiči zaznamenali v posledních dnech rapidní nárůst technických zásahů.
#vystraha Situace na Vltavě zůstává beze změny, dolní Labe klesá a výstraha zde končí 31. 12. odpoledne.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) December 29, 2023
Hladina Vltavy pod Lipnem je setrvalá, v důsledku manipulací Povodí
Vltavy se pohybuje na hranici 3. SPA. Vltava v Praze je řízenou manipulací udržována nad úrovní 1. SPA.… pic.twitter.com/widJKxr0E0