Stát podpořil regeneraci 122 brownfieldů ve výši 1,1 miliardy korun, a to jen v letech 2019 a 2023. Tyto brownfieldy jsou výlučně ve veřejném vlastnictví. Díky státním dotacím se ze zanedbaných nebo nevyužitých nemovitostí o rozloze 27,4 hektarů staly například obecní úřad, denní stacionář pro seniory, hasičská zbrojnice, mateřská škola, komunitní centrum, multifunkční zařízení, park nebo zóna aktivního i pasivního odpočinku.
Co je brownfield?
Jde o pozemek, objekt, území či areál, který se dlouhodobě nevyužívá, je zanedbaný, případně také může být kontaminovaný. Obvykle vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské nebo jiné aktivity.
Nejvyšší kontrolní úřad České republiky všechny kontrolované projekty vyhodnotil a shledal výdaje na ně vynaložené jako účelné. Až na jeden. Příjemce dotace ve výši téměř 23 milionů korun sice peníze vyčerpal, ale plánovanou tělocvičnu s lezeckou stěnou, fitness, sociálním zařízením a bufetem nevybudoval.
Další nedostatky Nejvyšší kontrolní úřad zjistil v souvislosti s kontrolní činností. Ministerstvo pro místní rozvoj například v konečné fázi projektu nezřídka vůbec nekontrolovalo závěrečné vyhodnocení ani finanční vypořádání vyplacených dotací.
Někteří příjemci dotací si navíc špatně vyložili, za jakých podmínek mohou být výdaje vynaložené na území mimo registrovaný brownfield takzvaně způsobilé k proplacení. A tak uplatnili k proplacení i výdaje za stavební práce na parcelách mimo území brownfieldu. Státní fond podpory investice však stanovil jednoznačně, že náklady, jež jsou neoddělitelnou součástí revitalizace, ale byly vynaložené mimo území této revitalizace, jsou k proplacení nezpůsobilé.
Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu také odhalila, že ministerstvo poskytlo dotaci i příjemci, který v žádosti o ni uvedl nepravdivé informace týkající se objektu, který podle něj neležel v záplavovém území stoleté vody. Ale právě na takovém území se objekt ve skutečnosti nachází. Ministerstvo dále uhradilo stavební práce, které v době fakturace ještě nebyly provedené.
Jednou z chyb bylo i to, že jediným sledovaným parametrem ze strany Ministerstva pro místní rozvoj a Státního fondu podpory investic je počet uzavřených smluv, nikoliv třeba velikost revitalizované plochy. Nejvyšší kontrolní úřad v neposlední řadě zjistil, že revitalizované pozemky a rekonstruované stavby ve veřejném vlastnictví obcí, měst a krajů zůstávají v Národní databázi brownfieldů, ačkoliv svým charakterem už brownfieldům neodpovídají.
Přehled všech kontrolovaných brownfieldů najdou zájemci na oficiálních stránkách Nejvyššího kontrolního úřadu.