Nejvíce bodů získali u přijímaček deváťáci v Praze, nejméně ti z Ústecka

V jednotných přijímacích zkouškách na střední školy nejvíce uspěli studenti z Prahy, nejméně bodů naopak získali ti z Ústeckého kraje. Paradoxně se však uchazečů z Ústecka dostalo na střední školy nejvíce a v Praze nejméně.

profimedia-0864215428

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Pražští deváťáci získali v průměru 61 bodů za matematiku a český jazyk. Přesto se na střední školu v prvním kole dostalo pouze 84 procent z nich. Naopak v Ústeckém kraji bylo přijato téměř 98 procent uchazečů, i když měli v průměru nejnižší počet bodů, a to 48.

Pražští uchazeči přijatí na maturitní obory měli průměrně 70 bodů, zatímco nepřijatí 48. V Ústeckém kraji přijatí dosáhli průměrných 48 bodů a nepřijatí o 16,5 bodu méně. Středočeští žáci získali v průměru 58 bodů, z toho přijatí 62 a nepřijatí 45. Na opačném konci žebříčku byli kromě Ústeckého také žáci z Karlovarského kraje s průměrnými 46,5 body.

V celém Česku bylo v prvním kole přijato 94 procent deváťáků. Přibližně 70 procent z více než 99 tisíc žáků se dostalo na školu, kterou upřednostňovali. Přijatí uchazeči do čtyřletých oborů získali v průměru 59 bodů z matematiky a češtiny, celkový průměr všech uchazečů byl 56 bodů.

Na pražské střední školy se hlásilo 9420 deváťáků, z nichž bylo přijato 7896. Mnoho žáků nebylo přijato kvůli omezené kapacitě škol, nikoli kvůli nesplnění podmínek. Na přijetí v Praze má vliv i vysoký počet uchazečů ze Středočeského kraje. Z celkového počtu přijatých mělo 58,6 procenta trvalé bydliště v Praze, dalších 22,6 procenta bylo z přilehlých okresů.

V Brně mělo trvalé bydliště 49,3 procenta přijatých uchazečů. Dalších 26,4 procenta bylo z okresu Brno-venkov a pět procent z okresu Vyškov. Ministerstvo školství uvedlo, že situace v Brně je podobná jako v Praze.

Autor: Šimon Mitro

Související

Petr Pavel
Domácí

Pavel navštíví Karlovarský kraj

Děti ve školách se nezřídka potýkají se zdravotními potížemi
Domácí

Učitelé často nevědí, jak pomoci dětem se zdravotními problémy. Vznikne manuál

Holzhau
Domácí

Greenpeace žene ministerstvo k soudu. Vadí kácení lesů v Krušných horách

profimedia-0877047839
Domácí Školství

Maturity čekají změny. Může je nahradit absolventská práce