pátek 19. července 2024

Největší volební potenciál mají ANO a STAN. Komunisté přeskakují SPD

Lídři osmi nejsilnějších českých politických uskupení se utkají v televizních debatách, které vyvrcholí 6. června. Které to budou ukázal poslední předvolební průzkum.

49517029202_26e671f248_b

Kteří čeští politici zamíří do Bruselu, nastínil poslední průzkum.
Zdroj: Flickr

  • Kteří čeští politici zamíří do Bruselu, nastínil poslední průzkum.
  • Zdroj: Flickr

Přestože volební průzkumy pro volby do Poslanecké sněmovny s obrovským náskokem vede hnutí ANO Andreje Babiše, podle posledního šetření agentur Kantar a Data Collect pro tuzemskou veřejnoprávní televizi, které se zaměřilo na volební potenciál pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, to zdaleka tak jednoznačné není. ANO je sice na první místě s 27,5 procenty, ovšem stejný potenciál vykazuje i hnutí STAN, které se v preferencích při parlamentních volbách pohybuje mezi šesti a sedmi procenty.

Na třetím místě se s malým odstupem 1,5procentního bodu umístila současná vládní koalice SPOLU, ovšem pak následuje více než desetiprocentní pád, proto Piráti mají podle průzkumu volební potenciál 15,5 procent. Za nimi v závěsu 13,5 procenta figurují komunisté, kteří do Evropského parlamentu kandidují pod koaliční značkou STAČILO! s politiky z jiných neparlamentních stran. Komunisté se tak dostávají před hnutí SPD, které však na parlamentní úrovni vykázalo mnohem lepší výsledek. Stranu Tomia Okamury v tomto průzkumu pokořila také SOCDEM, která však podle jiných šetření nemá, narozdíl od komunistické STAČILO!, šanci na úspěch v evropských volbách ani na návrat do parlamentu.

V aktuálním průzkumu se se 12 procenty objevuje také hnutí Přísaha, která kandiduje spolu se spolkem Motoristé. Všech těchto osm stran, koalic a hnutí se také bude účastnit televizních debat.

Autor: Jan Skala

Související

1280px-Vojtěch_Filip_Praha_2013
Domácí

Exšéf komunistů chystá comeback. Pod stranickou vlajkou chce vplout do Senátu

profimedia-0890007206
Zahraniční

Předsedkyní europarlamentu je opět Metsola

Kavčí_hory_ČT_hlavní_budova_1
Domácí

Předvolební superdebatu České televize řeší velká mediální rada

profimedia-0888773199
Domácí Česká politika

Opozici se nepodařilo zamítnout návrh na zvýšení koncesionářských poplatků