Největší ledovec na světě je v pohybu, jeho posun ohrožuje faunu

Největší světový ledovec nazvaný A23a se hýbe. Masivní kus ledu se oddělil v roce 1986 od antarktického pobřeží a následně se velmi rychle uchytil ve Weddellově moři. V zvířecí říši může jeho posun způsobit závažné problémy.

ledovec

Pohyb ledovce, první bod zaznamenává polohu v srpnu 2011, druhý bod o deset let později, poslední je ze 3. listopadu 2023..
Zdroj: NASA

  • Pohyb ledovce, první bod zaznamenává polohu v srpnu 2011, druhý bod o deset let později, poslední je ze 3. listopadu 2023..
  • Zdroj: NASA

Obrovský ledový ostrov s rozlohou téměř čtyři tisíce kilometrů čtverečních a tloušťkou čtyři sta metrů rozpohybovaly po více než třiceti letech mořské proudy a větry. „Na místě byl od roku 1986, ale nakonec se dostatečně zmenšil, aby ztratil přilnavost a začal se pohybovat. První pohyb jsem zaznamenal v roce 2020,“ řekl expert na průzkum ledovců Andrew Fleming.

Podle odhadů odborníků míří kolos ledu díky hlavnímu mořskému Antarktickému cirkumpolárnímu proudu směrem k ostrovu Jižní Georgie, kam doplouvá velké množství uvolněných ledových ker. Jižní Georgie je domovem velkého množství zvířat jako jsou tučňáci, tuleni a mořští ptáci. Obrovský objem vody z ledovce může narušit život a rozmnožování tamních zvířecích obyvatel. Tající ledovec je na druhou stranu zdrojem mnoha živin pro jednoduché mořské organismy, které stojí na počátku zvířecího potravního řetězce.

Autor: Zuzana Beranová

Související

Trojice lvíčat ze Zoo Zlín
Domácí Fauna

Rok 2024 byl třetím nejúspěšnějším v historii zlínské zoo

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

orel
Světové dny Fauna

Den ptáků

Antarktida
Domácí

Češi míří do Antarktidy. Zkoumat budou i ptačí chřipku