Sedm set milionů dolarů, přes 15,2 miliardy korun, to je nejnovější finanční injekce, kterou do ekonomiky na Srí Lance napumpuje Světová banka. Země se totiž potýká s nejhorší ekonomickou krizí ve svých novodobých dějinách od roku 1948, kdy ostrov v Indickém oceánu získal nezávislost na Velké Británii. Půl miliardy dolarů poputuje přímo do státního rozpočtu, zbytek půjde na sociální pomoc obyvatelstvu, zejména těm, které současná krize postihla ve velké míře. Země se díky těmto penězům chce zaměřit na hospodářskou stabilizaci a strukturální reformy. „Pokud budou tyto reformy trvalé, mohou zemi vrátit na cestu k ekologickému, odolnému a inkluzivnímu rozvoji,“ uvedl pro stanici CNN ředitel Světové banky pro Srí Lanku Faris Hadad-Zervos.
Aktuální částka však není první, kterou Srí Lanka během současné krize obdržela. S pomocí Číny se jí v březnu podařilo získat tři miliardy dolarů od Mezinárodního světového fondu.
Koncem minulého týdne také oznámila, že zahajuje pětidenní bankovní prázdniny. Během těch se bude země věnovat primárně restrukturalizaci domácího dluhu. Právě tento krok byl jednou z podmínek MMF k tomu, aby zemi březnovou půjčku poskytla.