V České republice zatím oficiálně žádná chovatelská stanice kapybar neexistuje, vyskytují se jen v zoologických zahradách.
Přestože kapybary můžou vážit až 80 kilogramů a dorůst do výšky v kohoutku přes půl metru, jsou to pořád ještě hlodavci. Od soboty budou nově k vidění v pražské zoo, kde budou žít ve výběhu s mravenečníky.
Motivací pro návrat k jejich chovu se stala mimo jiné ohromná popularita a zájem o ně ze strany veřejnosti. Ten vyplývá z existence řady videí na sociálních sítích, které kapybarám přinesly bezprecedentní oblibu.
Kapybary milují například Japonci tak moc, že vedle klasických kočičích kaváren tam vznikají i kavárna s kapybarami. Do jedné v Tokiu se zájemci dostanou až po několikahodinovém čekání před vchodem.
Of course Japan has a capybara cafe. pic.twitter.com/3deVcJV3IR
— shaunonsite_ (@shaunonsite_) September 17, 2023
Kapybary mají soudkovité tělo, krátké nohy, hranolovitou hlavu a oči i uši postavené na jejím vrcholu. To jim usnadňuje pobyt ve vodě, ve které tráví hodně času, přičemž se i zdatně potápějí. Žijí ve skupinách na rozsáhlém území Jižní Ameriky od Panamy až po sever Argentiny.
— CAPYBARALOVERS (@usa_capybara) October 6, 2023