pátek 4. dubna 2025

Nejtemnější chvilka tuzemského hokeje. Před 73 lety začal proces s mistry světa

Hlavou vykonstruovaného procesu se stal brankář Bohumil Modrý. Místo slibné kariéry v NHL skončil stejně jako jeho spoluhráč v uranové dole.

Czech_ice_hockey_players_plaque

Pamětní deska na zdi restaurace, která se stala jejich zkázou.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Pamětní deska na zdi restaurace, která se stala jejich zkázou.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Na začátku všeho bylo rozhodnutí britských úřadů neudělit vízum dvěma rozhlasovým komentátorům, kteří se měli zúčastnit mistrovství světa v Londýně. Právě na něm v březnu 1950 měla československá hokejová reprezentace ohajovat zlaté medaile ze šampionátu ve Stockholmu. Verdikt britských úřadů natolik popudil české politické špičky, že smetly ze stolu jakoukoliv účast na britském šampionátu a znemožnili československým hokejistům vycestovat. Úřadující mistry světa to pochopitelně popudilo a když pak 13. března 1950 vypili několik piv a rumů v Restauraci U Herclíků, začala se společností šířit silně protistátní a protikomunistická nálada. Kolem 21. hodiny do sálu napochodovali příslušníci StB, což znamenalo okamžitý konec slavné éry československého hokeje.

Zadání bylo jasné. S hokejisty se měl připravit monstrproces ve stylu velkých moskevských soudů třicátých let. Za hlavu spiknutí, které podle spisu mělo směřovat k emigraci, byl označený brankář Bohumil Modrý, i když v inkriminovaný večer U Herclíků nebyl. Mezi zadrženými byl také Vladimír Kobranov, který se v restauraci zdržel jen krátce a vedení protistátních řečí se neúčastnil.

Proces trval pouhé tři dny. 7. října 1950 vynesl soud drakonické tresty, Bohumil Modrý dostal 15 let vězení, Augustin Bubník o rok méně, Stanislav Konopásek 12 let a Václav Roziňák a Vladimír Kobranov po deseti letech. S nižšími tresty pak odešla ze soudní síně ještě šestice dalších hokejistů. Všichni pak přes plzeňskou věznici Bory putovali do uranových dolů. Na svobodu se dostali až v roce 1955, kdy jim prezident Antonín Zápotocký udělil milost.

Skoro všichni odsouzení se k hokeji po svém propuštění vrátili. Jedinou výjimkou byl Bohumil Modrý, který vyšel z uranového lágru s tak podlomeným zdravím, že pár let poté zemřel na následky radioaktivního ozáření.

Autor: Jan Skala

Související

hard-rico
Krimi

Ostravský rapper skončil ve vazbě. Hrozí mu deset let za loupež a vydírání

image_70-89336bb32d8ec1701196c0326669bbbf-1743220352381
Zahraniční

Bývalý guinejský diktátor půjde ven z vězení. Za masakr dostal milost

profimedia-0979785888
Zahraniční

Ruský soud vynesl drakonické tresty. Vypořádal se s obránci Mariupolu

23
Domácí

Věznice v Česku praskají ve švech. Situace je alarmující, říká ombudsman