„Dva mladí samci dorazili z německého ptačího parku Walsrode na doporučení Evropského koordinátora chovu. Výhledově by je také měly doplnit samice, se kterými vytvoří chovné páry,“ nastiňuje plány chovu kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Nejvzácnější ze všech sedmi druhů jeřábů uvidí zájemci v první venkovní voliéře expozičního celku Ptačích mokřadů. Jeřába bílého od jeho pražských příbuzných – jeřábů bělošíjích, laločnatých, mandžuských, panenských, popelavých a rajských – odlišuje jeho zcela jednoduchý sněhobílý šat s černými letkami na křídlech a červenými znaky na neopeřených nohou a obličeji.
„Bezmála roční mláďata jsou dosud místy světle hnědá, do sněhobílého šatu by měla postupně prokvést po dosáhnutí druhého roku věku. Návštěvníkům se tak nabízí zcela unikátní možnost spatřit tento vzácný druh v mladistvé podobě,“ doplňuje Vaidl.
Jeřáb bílý hnízdí na Sibiři v oblasti dolního toku řeky Ob a v tundře Jakutska. Zejména pro Jakuty je posvátným ptákem spojovaným se šamanskými rituály. V současnosti se jeho počty v přírodě pohybují do čtyř tisíc jedinců. Od roku 1988 je na Červeném seznamu jako jediný z jeřábů v kategorii kriticky ohrožených druhů.